Neobvyklé symptomy, kterých je třeba si u koček všímat

Je nám jasné, že svou kočku milujete a chcete, aby byla co nejspokojenější a nejzdravější. Kočky nám nemůžou říct, že je něco trápí, takže může být obtížné rozpoznat, kdy potřebují pomoc.
Žena s černou kočkou
Žena s černou kočkou
Žena s černou kočkou
Orange cat icon

Je nám jasné, že svou kočku milujete a chcete, aby byla co nejspokojenější a nejzdravější. Kočky nám nemůžou říct, že je něco trápí, takže může být obtížné rozpoznat, kdy potřebují pomoc.

Když se kočky cítí mizerně, na rozdíl od psů se spíše stáhnou do ústraní, než aby hledaly útočiště u člověka. Tento ochranný instinkt může vést k jejich větší agresivitě a touze schovat se na bezpečném místě, a proto není vždy snadné mít je na očích a pozorně je sledovat.

Zdravotním problémům je možné se vyhnout, pokud budete kočku vodit každých 6–12 měsíců na prohlídku (obzvlášť se to týká koček starších 8 let). Máte-li podezření, že kočku něco trápí, nejste si však jistí, jestli se jedná o něco vážného, můžete se zaměřit na několik klinických symptomů, které vám pomohou s rozhodnutím, zda se obrátit na veterináře.

Níže uvádíme popis několika onemocnění koček a souvisejících symptomů, na které je třeba se zaměřit. Pokud vás na zdravotním stavu vaší kočky cokoliv znepokojuje, obraťte se na veterináře.

Jestliže kočka přijímá méně krmiva než obvykle, může to mít zcela nevinný důvod – občas si uloví něco venku, nemá chuť k jídlu, protože je velké horko atd. Někdy to však může znamenat skryté zdravotní problémy – zejména u starších koček.

Obraťte se na veterináře, pokud snížený apetit doprovází letargie, zvracení, průjem, váhový úbytek nebo jiné příznaky onemocnění.

Zvýšení apetitu může poukazovat na onemocnění jako je nadměrná aktivita štítné žlázy, diabetes nebo onemocnění střev.

Každá kočka občas vyzvrací chomáč chlupů nebo trávu, což je zcela normální. Pokud však zvrací častěji a zvratky obsahují krmivo nebo krev, má-li potíže s polykáním nebo nutkání na zvracení, je třeba se obrátit na veterináře.

Zvracení může být příznakem řady různých onemocnění koček, včetně střevních potíží a onemocnění ledvin či jater. Pokud zvracení provází letargie, deprese, průjem nebo ztráta chuti k jídlu, ukazuje to na vážnější zdravotní problém. V takové situaci by měla pomoci návštěva u veterináře.

Má-li kočka úporný průjem nebo jsou-li její exkrementy černé či obsahují krev nebo hlen, má pravděpodobně nějaký zdravotní problém. Pokud vaše kočka trpí jedním z výše uvedených příznaků, anebo zároveň zvrací, je letargická, ztrácí chuť k jídlu a hubne, vyhledejte veterináře.

Pokud se naopak kočka nemůže delší dobu vyprázdnit, anebo jsou její exkrementy tvrdé a plné chlupů, je také třeba vzít ji na prohlídku. Může se jednat o snadno léčitelný problém, anebo může jít o příznak vážnějších zdravotních potíží.

Vaše kočka má pravděpodobně infekci močového ústrojí, pokud velmi často chodí na záchod, dřepá si, ale nemočí (nebo vyloučí jen velmi malé množství moči), při močení naříká, anebo má v moči krev.

U koček se poměrně běžně vyskytují snadno léčitelné infekce jako je např. cystitida. Závažnější infekce mohou vést k onemocnění dolního močového ústrojí koček (FLUTD). Pokud není tato choroba léčena, může být pro vaši kočku velmi nebezpečná. Všimnete-li si jakýchkoliv příznaků infekce močového ústrojí, vezměte kočku neprodleně k veterináři, aby se co nejdříve zjistilo, oč se jedná.

Vzhledem k tomu, že neléčené onemocnění močového ústrojí může být pro vaši kočku velmi nebezpečné, je nutné vyhledat lékařskou pomoc ihned po zjištění příznaků.

Pokud kočka rychle a výrazně přibere, může to vést k dlouhodobější obezitě, která často vede k diabetu, k potížím s pohybovým aparátem a k dalším chorobám. Když kočku hladíte nebo ji držíte v náručí, měli byste pod srstí snadno nahmatat žebra – pokud žebra necítíte, kočka má pravděpodobně nadváhu.

Více informací o tom, jak vyhodnotit tělesnou kondici vaší kočky, najdete zde: Nástroj hodnocení tělesné kondice koček .

Máte-li dojem, že by vaše kočka měla zhubnout, obraťte se na svého veterináře, který vám poradí způsob postupné redukce váhy optimální pro vaši kočku. Jakékoliv změny jídelníčku je třeba provádět s rozmyslem, aby kočka netrpěla zažívacími potížemi.

Jestliže se vám zdá, že kočce se zvětšilo pouze břicho, nechte ji prohlédnout veterinářem. Důvodem nemusí být přírůstek váhy, ale retence tekutin v břišní dutině.

Jestliže jste nedávno začali kočce dávat suché krmivo místo vlhkého, je pravděpodobné, že do doby, než si na změnu zvykne, bude více pít.

Pokud kočka začne více pít nebo močit bez změny jídelníčku, může to být příznak onemocnění jako je diabetes nebo jiný zdravotní problém související s ledvinami. Jestliže si za normálních okolností většinou nevšimnete, že by kočka pila, a v poslední době ji u misky s vodou vidíte častěji, anebo je stelivo v kočičím záchodu mokřejší než obvykle, nechte kočku prohlédnout veterinářem.

Kůže a srst

Stav kůže je užitečným obecným ukazatelem zdravotního stavu koček. Kůže by měla být hladká a růžová nebo černá, srst by měla být jemná a zářivá.

Pokud se kočka škrábe nebo nadměrně olizuje, má na kůži strupy nebo se tahá za chlupy, má pravděpodobně nějaké kožní potíže. Nekvalitní a matná srst s lupy může poukazovat na přítomnost onemocnění, které přímo nesouvisí s kůží nebo srstí, ale ovlivňuje jejich stav. Nápadné škrábání a malé černé tečky v srsti jsou známkou zamoření blechami, což je poměrně snadno řešitelný problém.

Pokud má kočka nahnědlý výtok z uší nebo má kolem uší a v uších zarudlou kůži, upozorněte na to svého veterináře.

Orange cat icon