Zapojení psa do chodu domácnosti

Už za několik dnů si přivedete domů nové štěně nebo nového psa a určitě se už nemůžete dočkat, až se stane dalším členem vaší rodiny!
Jack Russell teriér s majitelem
Jack Russell teriér s majitelem
Jack Russell teriér s majitelem

Než přivedete psa domů

Big dog and small dog icon

Jakmile pes překročí práh vašeho domu, nebudete mít ani pomyšlení na nezbytné administrativní úkony. Zařiďte proto vše potřebné ještě předtím, než si psa či štěně přivedete domů. Zde je několik věcí, které byste měli zařídit předem, abyste se mohli psovi naplno věnovat během prvních dní jeho pobytu u vás:

 • Když si pořizujete psa, je vhodné se poptat, která veterinární praxe ve vašem okolí je nejlepší, a rovnou se tam zaregistrovat (pokud jste tak již neučinili). Je dobré psa zaregistrovat co nejdříve pro případ, že onemocní, potřebuje další očkování nebo jej budete chtít nechat vykastrovat.
 • Když už budete s pracovníky praxe mluvit, proberte s nimi možnosti pojištění, které pokryje veškeré neočekávané výdaje na veterinární péči.
 • Je velmi důležité, aby váš nový pes uměl vycházet s dalšími psy a cizími lidmi. Veterinář vám může doporučit výcvikové lekce pro štěňata; je možné, že takový výcvik nabízí přímo veterinární praxe. Výcvikové lekce pro štěňata jsou velmi zábavné a psi i jejich majitelé si na nich často najdou přátele na celý život. Předem se ujistěte, že instruktoři používají systém výcviku založený na pochvale a odměnách a nespoléhají na restriktivní metody (např. postupy připomínající vojenský dril, škrtící obojky apod.). Pokud si berete dospělého psa z útulku, mohou vám jeho pracovníci doporučit profesionálního cvičitele, který vám v případě potřeby pomůže s výcvikem.
 • Ze zákona máte povinnost připevnit psovi na obojek identifikační známku, kterou musí mít vždy při pobytu na veřejném místě. Kromě známky můžete nechat psa i čipovat. Aplikaci mikročipu provede váš veterinář. V České Republice nejsou mikročipy povinné, ale některá města tuto povinnost vyžadují. Informaci, zda jsou ve vaší lokalitě mikročipy povinné, získáte z městských vyhlášek nebo se můžete informovat u veterináře.
 • Pokud budete chtít vašeho psa nebo štěně vzít do zahraničí, tak je nutné, aby byl byl označen identifikačním čipem.
Icon Small Welfare Orange

Jakmile máte administrativní záležitosti za sebou, je čas sepsat si seznam věcí, které bude pes či štěně potřebovat. Nakupování potřeb pro zvířata je velká zábava; budete se muset krotit, abyste nevykoupili celou prodejnu! I když budete v pokušení pořídit svému miláčkovi spoustu nových věcí, nejprve se zaměřte na tyto položky:

 • Dvě misky – jedna na krmivo, druhá na vodu. Nejlepší jsou keramické nebo nerezové misky, protože se dají důkladně vyčistit.
 • Nylonové nebo kožené vodítko a obojek. Až budete psa učit chodit na vodítku, můžete místo obojku použít šetrnou ohlávku, díky které nebude zvíře tolik tahat. Usnadní to výcvik a větší štěňata vás za sebou nebudou vláčet.
 • Vybavení pro kartáčování srsti.
 • Několik bezpečných, zábavných a stimulujících hraček.
 • Pelíšek. Výběr psích pelíšku je velmi široký. Pelíšek by měl odpovídat velikosti a temperamentu psa – někteří psi jsou destruktivnější než jiní! Pelíšek umístěte na teplé a klidné místo bez průvanu.
 • Kotec nebo přepravku z kovové síťoviny pro použití v interiéru. Zejména štěňata vyhledávají bezpečí klece či přepravky, kterou si přemění na vlastní útulný brloh. Když přes klec přehodíte deku a dovnitř dáte pelíšek, bude mít štěně bezpečné místo, kde může odpočívat a schovat se, když potřebuje klid a ticho. Použijete-li klec, štěně si dříve osvojí správné návyky související s vyprazdňováním – psi si totiž dávají velký pozor, aby si neznečistili své oblíbené místečko.
 • Strava. Ověřte si, jakou stravu dostávalo štěně u chovatele nebo v útulku a dávejte mu nejméně týden stejné krmivo. Pokud dáváte přednost jinému krmivu nebo pes musí držet speciální dietu ze zdravotních důvodů, můžete později začít s pozvolným přechodem na jinou stravu.
Panting Labrador

Jak postupovat, když už máte psa doma

Labrador with owner

A je to tady! Všichni jsou vzrušením bez sebe a nemůžou se dočkat, až si s novým členem rodiny pohrají. Váš nový chlupatý kamarád však potřebuje čas, aby se rozkoukal. Brzy se u vás zabydlí.

Je pár věcí, na které byste při příchodu nového psa do domácnosti měli dbát:

 • Váš nový přírůstek do rodiny se musí v novém prostředí aklimatizovat a osvojit si každodenní návyky. Musíte si proto během prvních několika dní vyhradit dostatek času, abyste mu v tomto směru pomohli. Může to znamenat, že budete pár dní pracovat z domova, anebo si vezmete dovolenou. První důležité chvíle tak budete moci strávit se svým novým přítelem.
 • Vyberte psovi jméno. Jednou z mnoha věcí, kterou je třeba po příchodu nového zvířete do rodiny udělat, je vybrat mu společně vhodné jméno. Jakmile se vaše rodinná rada dohodla, jak psa pojmenujete, začněte co nejdříve nové jméno používat, a to při každé příležitosti. Pejsek začne jméno brzy rozpoznávat a naučí se k vám na zavolání přiběhnout!
 • Dohodněte se na pravidlech, která bude pes dodržovat. V tomto směru je nutné postupovat důsledně – psa například bude velmi mást, pokud mu jeden člen rodiny dovolí, aby si lehl na pohovku, a druhý mu to zakazuje. Při nedůsledném přístupu se štěňata velmi rychle učí, jak pravidla obcházet – pokud štěněti jednou dovolíte, aby žadonilo u stolu, počítejte s tím, že bude dotírat při každém jídle. Určitá pravidla musíte dodržovat také vy a vaši blízcí. Jestliže víte, že štěně rádo všechno zkoumá svými ostrými zoubky, koledujete si o potíže, když v jeho dosahu necháte pár značkových běžeckých bot nebo mobilní telefon.
 • Chovejte se klidně. Zejména pro mladší členy rodiny bude těžké nezahrnout nového pejska láskou a intenzívní pozorností. V období, kdy se štěně seznamuje s novým prostředím, dohlížejte na nedočkavé děti a dopřejte štěněti zasloužený odpočinek.
 • Snažte se s novým štěnětem strávit hodně času. Pokud budete mít během prvních pár dnů dovolenou, snažte se štěně každý den aspoň na chvíli nechávat doma samotné. Dobu, kdy je pes sám doma, postupně prodlužujte. Váš návrat do práce by v opačném případě mohl být pro psa šok, který by u něj mohl vyvolat úzkost a paniku. Mohl by pak například okousávat nábytek apod.
 • Hodláte-li si vzít psa z útulku, snažte se zjistit co nejvíce informací o jeho preferencích (zaměstnanci útulku vám rádi sdělí vše, co ví). Třeba existuje něco, co by mu pomohlo zabydlet se u vás rychleji.
 • Mějte na paměti, že všechno to vzrušení a nejrůznější změny budou psa zmáhat. Může se proto zpočátku chovat trochu zdrženlivěji. Nakonec se u vás zabydlí a stane se plnohodnotným členem rodiny. Máte-li dojem, že ze své ulity nevylézá příliš dlouho, obraťte se na veterináře.

Chovatel, od něhož máte štěně, a zaměstnanci veterinární praxe, kterou navštěvujete, vám rádi poskytnou další informace o tom, jak o štěně pečovat, jaký je jeho zdravotní stav a jak mu pomoci zvyknout si na nový domov. A teď už konečně můžete začít svého huňatého parťáka důkladněji poznávat. Při společných hrách si užijete spoustu zábavy!