Porod a březost u fen

Zjištění, že vaše fena bude mít štěňata, je nepochybně mimořádně vzrušující zážitek. Jelikož březost u fen trvá jen 2 měsíce, dočkáte se dalších přírůstků do rodiny velmi brzy!
Retrívr s majitelem
Retrívr s majitelem
Retrívr s majitelem

Příprava na porod

Blue dog icon

Stavění "hnízda"

Fena bude potřebovat místo, kde bude moci v soukromí odpočívat a kde také v klidu porodí. Během posledních dvou týdnů před porodem jí proto vytvořte "hnízdo".

V ideálním případě by to měla být kartonová krabice lemovaná měkkým materiálem (například podložky pro štěňata) a vystlaná čistými prostěradly či ručníky. Ujistěte se, že krabice je dost velká, aby do ní pohodlně vešla matka i s celým vrhem. Počítejte také s prostorem, kde si fena bude moci v případě potřeby na chvíli odpočinout od štěňat. Krabice musí být také dostatečně vysoká, aby z ní některá odvážnější štěňata neutíkala!

Feny často chtějí rodit v kuchyni, která pro ně představuje bezpečné místo a zdroj potravy.

"Hnízdo" položte na klidné místo, kde se fena bude cítit útulně a nic ji nebude rušit (na tomto místě by měla být pokojová teplota). Pokud do krabice přidáte její známou podestýlku (za předpokladu, že je čistá), zvýší se pravděpodobnost, že se fena v krabici zabydlí a bude se v ní ještě před porodem cítit bezpečně.

Porod a březost u fen

Domluvte si možnost zavolat během porodu veterináři

Porod by měl probíhat hladce, vždy se však vyplatí mít v záloze řešení pro případ, že nastanou nějaké komplikace.

Ještě před porodem si sežeňte pohotovostní číslo vašeho veterináře – feny často rodí v noci. Sdělte veterináři, kdy má fena porodit (pokud to ještě neví), aby věděl, kdy má být v pohotovosti. Pokud při porodu nastanou nějaké problémy, může být nutné odvézt fenu k veterináři. Mějte proto připravené auto nebo si předem domluvte jiný způsob přepravy.

Pro případ, že by fena potřebovala během porodu pomoci, mějte po ruce nůžky na nehty a několik čistých suchých ručníků. Jestliže fena čeká větší počet štěňat, budete možná potřebovat ještě jeden košík navíc, abyste měli místo pro všechna novorozená štěňata!

Pokud štěňata budete od matky odebírat, musíte je udržovat v teple. Nejjednodušší je naplnit láhev teplou vodou a zabalit ji do ručníku, aby ji štěňata nemohla prokousnout ani propíchnout drápky. Také můžete použít elektrickou nahřívací dečku, která štěňata dlouhodobě zahřeje.

Porod a březost u fen

Příznaky blížícího se porodu a na co je třeba si dát během porodu pozor

Jedním z prvních příznaků blížícího se porodu je pokles tělesné teploty matky ze 38,5 °C na 37 °C – po poklesu teploty porod obvykle začíná do 12-24 hodin.

Abyste tento příznak zachytili, měřte feně během posledního týdne březosti teplotu dvakrát denně rektálním teploměrem. Pokud nevíte, jak teplotu měřit, zeptejte se veterináře. Budete-li mít dojem, že měření teploty fenu stresuje, přestaňte s tím. V této fázi je nejdůležitější, aby byla fena co nejklidnější.

V posledním týdnu před porodem bude fena mírně neklidná a bude se schovávat na klidných místech. V období 12-24 hodin před začátkem porodu feny často ztrácí chuť k jídlu a začínají škrábat a hrabat do podestýlky.

Vzácně se stává, že fena odnese "hnízdo", které jste pro ni připravili, na jiné místo v bytě či domě. Pokud k tomu dojde, nechte ji, ať porodí na místě, které si sama vybrala (pokud je to možné).

Stádia předporodních bolestí a samotného porodu

Feny většinou rodí poměrně snadno a bez komplikací. I když byste měli do porodu zasahovat co nejméně, musíte být feně nablízku, abyste ji podporovali a v případě komplikací přispěchali na pomoc. Porod obvykle trvá 3-12 hodin a má tři stádia.

 • Děložní hrdlo a děloha se připravují na porod slabšími kontrakcemi, které nemusí být viditelné.
 • Vulva během přípravy na porod zduří.
 • Fena bude v této fázi porodu velmi neklidná a bude těžce oddechovat a třást se – nemějte obavy, je to zcela normální.

Ve druhé fázi přichází na svět štěňata, což obvykle trvá 3-12 hodin, někdy však až 24 hodin.

 • Jakmile je fena připravena porodit štěňata, její rektální teplota se vrací k normálu.
 • Zpozorujete silné kontrakce, po nichž z vulvy vytéká čirá tekutina – štěně by se mělo objevit do 20-30 minut.
 • Štěňata obvykle následují jedno po druhém v odstupech do 20 minut, je však poměrně běžné, že matka si během porodu potřebuje odpočinout a až dvě hodiny se nesnaží porodit další štěně. Porod pečlivě sledujte a pokud fena takto odpočívá déle než dvě hodiny, zavolejte veterináři.
 • Nemělo by vás znepokojovat, pokud se některá štěňata narodí ocáskem napřed. Pokud se štěně rodí ocáskem napřed, můžete fenu jemně povzbuzovat, aby tlačila, nesmíte však za štěně tahat.
 • Matka by měla každému štěněti protrhnout zárodečnou blánu a překousnout pupeční šňůru a poté je očistit. Pokud máte dojem, že fena kouše pupeční šňůru příliš blízko těla štěněte, zasáhněte a přestřihněte šňůru sami. Více informací najdete v části "Jak můžete feně během porodu pomoci".
 • Pokud porod trvá dlouho, fena pravděpodobně bude muset uprostřed porodu vykonat potřebu. Jestliže právě v takové chvíli začne rodit další štěně, bedlivě ji sledujte.
 • Nazelenalý či hnědý výtok může poukazovat na oddělení placenty. Poté by se štěně mělo narodit do 2-4 hodin. Jestliže se tak nestane, obraťte se na veterináře, protože by se mohlo jednat o komplikaci porodu.
 • Po porodu každého štěněte by měla odejít také placenta.
 • Snažte se sledovat počet placent (dávejte pozor, jestli fena nějakou nesežrala), abyste věděli, zda nějaká placenta nezůstala uvnitř matky. Máte-li dojem, že se tak stalo, obraťte se na veterináře, který možná bude muset zasáhnout.
 • Feny někdy během porodu placenty pojídají, aby získaly energii. Později je mohou vyzvracet. Je to poměrně normální jev, pokud však fena zvrací delší dobu, volejte veterináře.
Porod a březost u fen

Jak můžete feně během porodu pomoci

Většinou není nutné během porodu zasahovat, občas však fena potřebuje pomoci. Může dojít k několika situacím, kdy se vaše asistence bude hodit.

 • Jedno ze štěňat může potřebovat pomoct ve chvíli, kdy matka zrovna rodí další. V takovém případě jemně protrhněte blánu, v níž se štěně narodilo, a rychle je čistým hadříkem osušte třením proti srsti. Tření srsti také štěně stimuluje, aby se poprvé nadechlo.
 • Jestliže matka štěně neočistila, mohlo by mít v dýchacích cestách tekutinu. Čistým malíčkem štěněti opatrně vyčistěte tlamičku a otřete mu čumák. Třete štěně ručníkem, aby začalo kňučet – zbaví se tak tekutiny, kterou možná spolklo.
 • Pokud matku plně zaměstnává porod dalšího štěněte, můžete jí pomoci s přestřižením pupeční šňůry dříve narozeného štěněte. Postupujte následovně: asi 2,5 cm od místa, kde je pupeční šňůra spojena s tělem štěněte, udělejte na šňůře silnou nití uzel. Stejný uzel udělejte o kousek dál a čistými nůžkami přestřihněte šňůru mezi oběma uzly. Přerušení pupeční šňůry příliš blízko těla štěněte může být pro štěně nebezpečné. Pokud naopak necháte pupeční šňůru příliš dlouhou, matka by ji mohla žvýkat nebo by mohla spolknout nit, kterou je šňůra zaškrcená.

Více informací o stádiích porodu a možných komplikacích najdete v části Na co si během porodu dát pozor

Období bezprostředně po porodu

Jakmile jste si jistí, že porod je u konce a že matka i štěňata jsou spokojené a zdravé, dejte feně najíst a napít. Nabídněte jí krmivo pro štěňata, které dostávala během březosti. Potřebuje stravu, na kterou je zvyklá, aby neměla zažívací potíže.

Pomozte jí vyjít ven, nadýchat se čerstvého vzduchu a vykonat potřebu – zpočátku to pro ni může být trochu náročné. Odstraňte z krabice všechny znečištěné lůžkoviny a ručníky a nahraďte je čistou podestýlkou. Poté nechejte matku a štěňata o samotě, aby se v klidu a soukromí pořádně pomazlili.

Pokud štěňata do hodiny po narození nezačnou sát, můžete je zkusit navést k jednomu ze struků. Nejspíš budou velmi hladová. Je-li štěňat víc než matčiných struků, bude možná potřeba, abyste je do doby, než se naučí o struky dělit, k volným strukům střídavě přikládali.

Jestliže se matka snaží bezúspěšně porodit další štěně i po skončení porodu, anebo o štěňata příliš nejeví zájem, obraťte se na veterináře.

Někdy se musí po porodu o odchov štěňat postarat majitel, stává se to však jen vzácně. Pokud si nejste jistí, jak postupovat, a máte nějaké dotazy ohledně odchovu vrhu, poraďte se s veterinářem.

A nyní už nezbývá než oslavovat narození štěňat – gratulujeme!