Co dělat, aby byla březí fena zdravá

Spokojený pes rovná se spokojený majitel. A pokud se navíc jedná o březí fenu, je pro ni samotnou i pro její budoucí štěňata velmi důležité, aby byla zdravá a cítila se co nejlépe.
Labrador kypící zdravím
Labrador kypící zdravím
Labrador kypící zdravím

Krmení a výživa

Pokud si nejste jistí, čím krmit březí fenu, nejste sami – tuto otázku si klade většina majitelů psů! Je důležité si uvědomit, že krmivo pro dospělé psy neobsahuje živiny navíc, které fena potřebuje v období březosti. Aby dostávala vše, co potřebuje, je nutné poněkud pozměnit její jídelníček.

Dog going for a walk

Přechod na krmivo pro štěňata

Má-li fena zůstat v období březosti silná, zdravá a spokojená, musí ve stravě dostávat větší množství proteinů a energie. Bílkoviny a kalorie navíc jí poskytne běžné krmivo pro štěňata. Aby fena neměla zažívací potíže, doporučujeme zahájit pozvolný přechod na vysoce kvalitní krmivo pro štěňata těsně před krytím. Postupný přechod na nové krmivo by měl trvat 7-10 dnů. Toto krmivo by fena měla dostávat až do odstavu štěňat.

Odpověď na otázku, čím byste měli fenu krmit, závisí také na její tělesné kondici a případných aktuálních či prodělaných zdravotních potížích. Před změnou krmiva se proto v každém případě poraďte s veterinářem.

Jestliže má fena ze zdravotních důvodů předepsanou speciální stravu nebo má citlivé zažívání, poraďte se před změnou jejích stravovacích návyků s veterinářem.

Zvýšení příjmu krmiva

V prvních týdnech březosti může být feně občas nevolno (podobá se to "ranním nevolnostem", které prožívají těhotné ženy), takže chvíli trvá, než si zvykne na vyšší příjem krmiva.

Přibližně od pátého týdne březosti feně každý týden o něco zvyšujte denní krmnou dávku tak, aby v 9. týdnu konzumovala o třetinu více krmiva než obvykle. Do této doby by se hmotnost feny měla zvýšit asi o 25 % (pokud čeká vyšší počet štěňat, tak i více).

Více podrobností o krmení březích fen najdete na této stránce: Jak krmit březí fenu.

Přístup k pitné vodě

Kromě zvýšení krmné dávky je pro fenu velmi důležitý snadný přístup k pitné vodě, zejména pokud konzumuje suché krmivo. Příjem velkého množství vody je základní podmínkou dostatečné hydratace a dobrého zdravotního stavu. Březí fena proto musí mít k dispozici dostatek čisté pitné vody. Aby se fena snadno dostala k vodě, můžete na místech, kde ráda pobývá, rozmístit několik misek s pitnou vodou. To je užitečné zejména v pozdějších fázích březosti.

Fyzická aktivita

S březí fenou choďte na pravidelné vycházky, aby zůstala silná a byla řádně připravená na příchod nových štěňat! V tomto období by neměla absolvovat intenzivní trénink, výcvikové kurzy ani výstavy – jedná se o stresující aktivity, během nichž může dojít k fyzickým kolizím s jinými psy, což by mohlo ublížit nenarozeným štěňatům.

Pro udržení dobré kondice jsou pro březí fenu ideální vycházky – bude-li fena fit, zvládne porod mnohem lépe. Vycházky by v tomto období měly být kratší, avšak častější – fena se s postupující březostí bude cítit o něco hůře a snadněji se unaví. Snažte se ji vzít na krátkou vycházku třikrát až pětkrát denně.

Purple medical symbol

Očkování

Matka předává protilátky štěňatům v mléce, takže je dobré, aby ještě před krytím absolvovala všechna potřebná očkování a měla tak během březosti co nejsilnější imunitu.

Pokud v období březosti zjistíte, že fena některé očkování nemá, poraďte se s veterinářem. Některé vakcíny je možné aplikovat i březím fenám, je však třeba se ujistit, že jsou skutečně bezpečné pro fenu i nenarozená štěňata.

Green dog inspection icon

Paraziti

Důležitou součástí péče o březí fenu je kontinuální ochrana proti blechám a parazitickým červům.

Jelikož matka může na nenarozená štěňata přenést škrkavky a měchovce, je třeba jí pro jistotu neustále podávat odčervovací přípravky, které jsou bezpečné i v období březosti. Promluvte si na toto téma s veterinářem, pravidelné odčervení budou během prvních týdnů života potřebovat i štěňata.

Komplikace

Feny naštěstí obvykle zvládají období březosti i porod zcela bez potíží. Komplikace však není možné nikdy zcela vyloučit, takže byste měli vědět, na jaké varovné signály je třeba se zaměřit.

Eklampsie

Riziko vzniku eklampsie před porodem nebo po porodu je u fen vyšší než u koček. Eklampsie je stav vyvolaný nedostatkem vápníku.

Mezi příznaky eklampsie patří tiky, nervozita a neklid. Zpozorujete-li podobné signály, okamžitě se obraťte na veterináře, neboť eklampsie může mít těžké zdravotní následky, není-li neprodleně léčena.

Císařský řez

Pokud se fena delší dobu snaží porodit, avšak bezvýsledně, bude pravděpodobně nutné přistoupit k chirurgickému zákroku a vyjmout štěňata z těla feny pomocí císařského řezu.

V některých případech bývá císařský řez naplánován předem – týká se to obvykle psů, kteří se vyznačují nadměrnou velikostí hlavy (např. mops nebo čivava). Kvůli specifickému tvaru hlavy je císařský řez nutností u buldoků.

Více informací o komplikacích, které mohou nastat v období březosti, a o tom, na co je třeba dávat pozor během porodu, najdete zde.

Stavění "hnízda"

V závěrečné fázi březosti bude fena potřebovat tiché místo, kde může odpočívat a později v klidu porodit. Vytvořením teplého, pohodlného a bezpečného "hnízda", v němž může přivést na svět svá štěňata, můžete významně přispět k pohodě feny během porodu i po porodu.

Ideální je kartónová krabice vystlaná čistými lůžkovinami nebo ručníky. Krabici dejte na tiché místo, kde fenu nebudou rušit děti a další zvířata! Není neobvyklé, když si fena vybere k porodu jiné místo, pokuste se ji nicméně jemně přimět k tomu, aby se vrátila do "hnízda", které jste pro ni připravili.

Krabici umístěte na teplé místo bez průvanu (optimální je pokojová teplota), aby se v ní fena i štěňata cítily pohodlně.