Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Starší pes s páníčkem

Péče o starší psy

4 min. čtení

Starší psi v tomto věku začínají šedivět a jsou celkově o něco pomalejší – vzhledem k přibývajícím letem je to zcela normální.

Život v domácnosti

Psi stejně jako lidé milují, když se mohou zavrtat do prostorného měkkého pelíšku (zejména když je trápí bolesti kloubů). Pelíšek umístěte na teplé a klidné místo bez průvanu. Poblíž pelíšku položte misku s čistou vodu. Pes nebude muset vodu hledat nebo zbytečně chodit po schodech.

Při cestování autem si možná povšimnete, že pes už není tak čilý jako dřív. Kvůli artritidě v kloubech se mu bude hůře nastupovat do vozu. Malé psy proto do auta zvedněte, velkým starším psům můžete přistavit nějakou rampu.

U starších psů je velmi důležitá prevence obezity. Nadměrná hmotnost totiž může způsobovat zdravotní potíže. Kromě podávání správné stravy je třeba psovi dopřát také dostatek pohybu. Pracovníci veterinární praxe pro vašeho psa sestaví vhodný plán výživy a pohybových aktivit, který zohledňuje jeho případné zdravotní potíže (např. osteoartritida).

Psi s přibývajícími léty stále více oceňují důsledné dodržování každodenní rutiny. Prospívá to jejich fyzické, mentální i emocionální pohodě.

Máte-li dojem, že pes už neslyší tak dobře jako dříve, vyhýbejte se jakýmkoliv situacím, které by jej mohly překvapit nebo vylekat. Nevydávejte například nečekané hlasité zvuky, když pes spí. Pokud se psovi zhoršuje zrak, musí všichni členové domácnosti vědět, že k němu mají přistupovat pomalu a tiše, aby se nelekl.

Uvědomte si, že nikdo z nás nemládne – mějte proto se svým starším psem trpělivost a dejte mu čas, aby si na fyzické a mentální změny, kterými prochází, zvykl. Svému psu věnujte i ve vyšším věku stále tolik péče a oddanosti jako dřív – váš vzájemný vztah bude pořád stejně naplňující. Prvotřídní veterinární péče a několik úprav denního režimu mohou vašemu stárnoucímu psu zajistit ještě mnoho let velmi spokojeného života.

Výživa starších psů

Měnící se nutriční nároky

Máte-li doma staršího psa, musíte brát v úvahu jeho měnící se nutriční nároky. Když psi dosáhnou zhruba 7 let věku (záleží na plemeni), začínají brát život trochu ležérněji. Starší psi jsou méně aktivní než dříve a mají pomalejší metabolismus, takže již nepotřebují tolik kalorií. V důsledku zpomalujícího se metabolismu spotřebuje tělo méně energie a má tendenci vytvářet si tukové zásoby. K udržení optimální hmotnosti potřebují starší psi vysoce kvalitní a snadno stravitelné proteiny.

Speciální krmivo pro starší psy uspokojí nutriční nároky vašeho psa a podpoří dobrý stav jeho zažívání a zubů. Více informací najdete v našich pokynech týkajících se způsobu krmení starších psů.

Ztráta chuti k jídlu

Pokud váš starší pes odmítá potravu, nechte jej prohlédnout veterinářem, který vyloučí případné základní onemocnění. Řešení může být velmi jednoduché – dávejte psovi častěji menší porce, měňte textury a příchuti nebo krmivo před podáváním ohřejte, aby lépe vonělo!

Značky Purina pro starší psy

Nutriční nároky starších psů splňuje několik krmiv Purina, jejichž receptury byly připraveny speciálně pro tuto věkovou kategorii. Vyzkoušejte jedno z těchto krmiv.

Pravidelné zdravotní prohlídky

Starší psi jsou stejně jako lidé ve vyšším věku náchylní k určitým zdravotním potížím. Některé z nich jsou přirozenou známkou stárnutí, jiné potíže typické pro starší psy je možné velmi účinně léčit. Nejlepším způsobem, jak udržovat psa i ve vyšším věku v dobré kondici, je vodit jej na pravidelné preventivní prohlídky.

Návštěvy veterináře

Základní podmínkou zachování dobrého zdravotního stavu starších psů jsou pravidelné veterinární prohlídky. Některé praxe dokonce nabízejí speciální prohlídky starších zvířat. Při těchto prohlídkách veterinář vašeho psa zváží a důkladně vyšetří. Pokud zjistí něco neobvyklého, může odebrat vzorek moči a krve, které podrobí testům zaměřeným na choroby typické pro starší psy. Běžná očkování, odčervování a ošetření proti blechám pes absolvuje i ve vyšším věku stejně jako dříve.

Kůže, srst a drápky

Chcete-li udržovat kůži, srst a drápy vašeho staršího psa v dobrém stavu, je třeba nejméně jednou týdně psovi vyčesat srst (to se týká obzvláště dlouhosrstých psů). Pomoci mohou také pravidelné koupele. Pokud má však pes problémy s klouby, je třeba jej koupat v teplé vodě a poté držet v teple. Kontrolujte stav drápů – vzhledem k nižší aktivitě psa se neobrušují tak, jako dříve. Máte-li dojem, že mu drápy překáží, nebo si všimnete drápu zarostlého do bříška prstu (podobně jako zarostlý nehet u člověka), vezměte psa k veterináři.

Zubní prohlídky

Jelikož starší psi častěji postihují onemocnění dásní a tvoří se jim zubní plak, musí kromě pravidelných zdravotních prohlídek absolvovat také zubní prohlídky.

Příznaky stárnutí

Váš pes bude snášet podzim života mnohem lépe, když mu budete poskytovat hodně lásky a správnou výživu a navíc budete vědět, na které příznaky stárnutí se zaměřit, abyste psovi mohli být co nejvíce nápomocni. Povšimnete-li si níže uvedených symptomů, vezměte psa k veterináři. Potíže související se stárnutím lze ve většině případů léčit.