zdrave kote

JAK SI VYBRAT ZDRAVÉ KOTĚ?

Rozhodli jste se, že adoptujete kotě. To je skvělé! Než se však rozběhnete do útulku, zde je několik tipů, jak se ujistit, že váš budoucí mazlíček bude zdravý.

​Ať už máte v plánu adoptovat kotě ze záchranné stanice nebo si vybrat jedno z vrhu, je důležité zkontrolovat, že je zdravé. Zaprvé by koťata neměla být odebrána od matky dříve, než dosáhnou 12 týdnů věku, protože v tomto věku jsou již socializovaná a začínají být samostatnější.

Při pohledu zepředu by kotě mělo mít čisté, jasné oči bez výtoku, protože by to mohlo znamenat dýchací potíže. Nos by mělo mít čistý, studený, mírně vlhký a opět bez hlenů či sípání. Uši by měly být čisté a růžové. Černé skvrny a tmavě hnědý, voskový výtok v ušním kanálku značí ušní roztoče. Přestože se roztoči dají snadno léčit, může to nasvědčovat, že je o koťata špatně postaráno.

​Srst a mazlení


​Dále věnujte pozornost celkové prohlídce kotěte. Jak vypadá jeho bříško? Pokud je nafouklé, mohlo by to být způsobeno špatným krmením nebo červy. Zkontrolujte mu také zadeček, zda neobjevíte jakékoliv známky průjmu. Srst by mělo mít nadýchanou, lesklou a bez chuchvalců. Končetiny by mělo mít rovné a dobře tvarované, aby se mohlo snadno pohybovat a skákat.

Rovněž sledujte, jak reaguje na ostatní koťata a na matku. Zdravé kotě by mělo být ostražité a zvědavé na své okolí. Mimo jiné je to i otázka osobnosti! Má například spíše dobrodružnou povahu, nebo je plaché? Když ho zvednete, schoulí se vám v náručí, nebo se snaží vyprostit a pokračovat v průzkumu? To je součástí jeho osobnosti, proto se před návštěvou zamyslete, jestli byste chtěli spíše kočku „na klín“ nebo temperamentního čertíka!