Krmení kotěte

Gratulujeme – vaše rodina se rozrostla o roztomilého a hebkého chlupáčka! Teď, když se kotě u vás trochu rozkoukalo, jistě myslíte na to, jak zajistit, aby z něj vyrostla zdravá a silná kočka.
Šede kotě při krmení
Šede kotě při krmení
Šede kotě při krmení

Jaké jsou možnosti?

Zdá se, že i pro nejmenší koťata je dnes k dispozici nepřeberné množství krmiv. Dobrou zprávou je, že bez ohledu na jeho způsob života nebo tělesnou kondici bude vašemu mazlíčkovi zcela vyhovovat krmivo pro koťata.

Krmivo pro koťata má vysoký obsah bílkovin, které jsou nezbytné pro správný růst, a zvýšený obsah vápníku, hořčíku, fosforu, zinku a železa pro silné kosti a zuby.

Pokud je kotě zdravé, je pouze na vás, zda mu budete dávat suché nebo vlhké krmivo pro koťata (záleží samozřejmě také na tom, čemu bude dávat přednost kotě!).

Vyberte si krmivo z naší řady

Bowl of PurinaOne chicken kitten food
Purple food bowl icon

Suchá krmiva

Suchá krmiva se lépe odměřují a používají a mají delší trvanlivost než vlhká krmiva po otevření. Prospívají také zubům. Kotě bude suché krmivo žvýkat aktivněji, což u starších koťat pomáhá odstraňovat zubní plak.

Menší granule, z nichž většina suchých krmiv pro koťata sestává, se snáze žvýkají a polykají.

Používáte-li suchá krmiva, můžete kotěti dávat přesně takovou krmnou dávku, jakou aktuálně potřebuje.

Orange food bowl icon

Vlhká krmiva

 • Některá koťata dávají přednost vlhkým krmivům, která silněji voní a jsou měkčí než suchá krmiva.
 • Vlhké krmivo je k dispozici ve velmi praktických kapsičkách a vaničkách obsahujících jednu porci, takže kotě má pokaždé čerstvý příděl krmiva, které se snadno podává.
 • Kotě také ve vlhkém krmivu přijímá více vody.

Mnoho suchých a vlhkých krmiv pro koťata společnosti Purina patří mezi nejprodávanější v Británii, což je důsledkem vědeckovýzkumných pokroků, které jsme v poslední době učinili v oblasti kvality, chuti a nutričních parametrů našich produktů. Proto vám (potažmo vašim kočkám) můžeme nabízet širokou škálu receptur a typů krmiv, která jsou vhodná pro všechna životní stádia koček a všechny způsoby jejich života.

Více informací o krmivech pro koťata najdete zde: Krmiva Purina.

Jak koťata krmit

Jelikož se kočky rády drží svých zvyků, bude pro všechny nejlepší, když si kotě co nejrychleji navykne na pravidelné rutinní postupy.

Krmivo dávejte kotěti každý den na stejném místě, ve stejnou dobu a v klidné části bytu, kde je nic nebude rušit. Misky musí být dostatečně daleko od kočičího záchodu.

Vyberte místo s povrchem, který se snadno čistí, anebo používejte podložku pro krmení koťat. Miska na krmení musí být vždy čistá, neboť kočky jsou v jádru velmi vybíravá stvoření. Některým koťatům může vyhovovat mělká miska nebo talířek – tímto způsobem je také možné zpomalit krmení u zvířat, která příliš hltají!

Pokud máte více koťat, musí být jejich misky v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby při krmení nedocházelo ke konfliktům. Pokud spolu koťata trvale nevycházejí, je možné je krmit úplně odděleně, aby by měla při krmení klid.

Vlhké krmivo pro koťata (konzervy/vaničky/kapsičky) by mělo mít při podávání pokojovou teplotu – lépe voní a je stravitelnější. To znamená, že krmivo musíte vytáhnout z ledničky asi hodinu před krmením anebo je mírně prohřát v mikrovlnné troubě – krmivo nesmí být horké!

Orange food bowl icon

Vlhké krmivo se rychle kazí a mohou se v něm množit bakterie, takže je nikdy nenechávejte jen tak stát. Vlhké krmivo po otevření neuchovávejte déle než 24 hodin, a to ani v chladničce.

Purple food bowl icon

Naopak suché krmivo se při pokojové teplotě nezkazí. Uchovávejte je v čistém a suchém prostředí, nejlépe ve vzduchotěsné nádobě nebo uzavíratelné krabici, aby zůstalo chutné a uchovalo si původní aroma.

Koťata sice rychle rostou a mají velkou chuť k jídlu, mívají však velké oči a přeceňují kapacitu svého bříška! Níže uvádíme několik tipů, jak odhadnout množství krmiva, které by kotě mělo dostávat.

 • Koťata po odstavu by měla dostávat čtyři malé porce krmiva denně. Pokud kvůli jiným povinnostem nemůžete krmit kotě čtyřikrát denně, dávejte mu tři porce denně a nechte mu v misce pár suchých granulí, které si může kdykoliv vzít. Ideální je dávat koťatům pouze suché krmivo – nemusíte se totiž obávat, že se zkazí, když je nedáte do ledničky.
 • Starším koťatům dáváme jen tři porce krmiva denně. Kolem šestého měsíce věku mohou koťata dostávat jen dvě porce denně. Pamatujte, že kočky od přírody konzumují častěji menší porce – na rozdíl od psů je tedy nutné je krmit víckrát denně!
 • Vždy si pečlivě prostudujte pokyny ke krmení uvedené na obale. Na druhou stranu mějte na paměti, že tyto pokyny slouží pouze jako vodítko. Pokud si nejste jisti, kolik krmiva máte kotěti dávat, obraťte se na členy týmu Purina Pet Care. Hlavní je, aby si kotě uchovalo štíhlou postavu a dobrou fyzickou kondici. Pro sledování fyzické kondice kotěte použijte náš NÁSTROJ HODNOCENÍ KONDICE a vždy se poraďte s veterinářem, pokud máte pocit, že kotě je příliš hubené nebo má nadváhu.
Kitten food amounts diagram

Receptury kompletních krmiv, které jsou hlavní součástí jídelníčku, jsou navrženy tak, abyste kotěti již nemuseli dávat žádné doplňky stravy. Některé pamlsky, přesnídávky a chuťovky vyrobené výhradně z masa/ryb (doplňky stravy) však nejsou samy o sobě nutričně vyvážené. Pokud kotěti takové doplňkové produkty dáváte, musíte zároveň zajistit, aby dostávaly vyváženou stravu ve formě kompletního krmiva.

Může se zdát, že podávání pamlsků pro koťata je výborným prostředkem budování vztahu mezi zvířetem a majitelem. Má však také jistá úskalí, neboť koťata ještě pořád rostou.

Ne všechny zbytky ze stolu jsou pro vaše kotě vhodná. Lidské pokrmy jsou často hutné a kalorické a neobsahují živiny, které koťata potřebují. Ve skutečnosti mohou být některá naše jídla pro koťata nebo kočky škodlivá a neprospívají jejich zažívání.

Většina pamlsků pro kočky není určena pro koťata a má obvykle příliš mnoho kalorií. Vzhledem k velikosti těchto pamlsků také hrozí, že kotěti zaskočí v hrdle.

Nejlepší je s pamlsky počkat, až je kotě trochu starší. Dokonce i poté je třeba dbát na to, aby nabízené pamlsky byly vhodné pro koťata. Když je kotě dost staré, aby mohlo dostávat pamlsky a chuťovky, neměly by tyto výrobky představovat více než 10-15 % jejich denního přísunu kalorií a jejich denní příděl krmiva by měl být o toto množství snížen.

Grey kitten stretching

Pokud vaše kotě ohrnuje nos nad krmivem, které mu dáváte, tak vězte, že v tom nejste sami! Řada koťat má své oblíbené textury a příchuti a rychle ztrácí zájem, pokud se cokoliv změní. Pokud kotě náhle začne odmítat krmivo, na které je zvyklé, nebo nechce jíst vůbec, obraťte se na veterináře. Mohlo by se jednat o příznak nějakého většího problému.

Mlsné kotě můžete přimět k jídlu následujícími způsoby:

 • Posuňte krmení na dobu, kdy jsou již ostatní členové domácnosti po jídle, a podávejte kotěti krmivo na klidném místě bez hluku a stresujících faktorů. Zkuste zaměnit vlhké krmivo za suché nebo použít jinou příchuť.
 • Ujistěte se, že miska na krmivo je čistá a že suché krmivo není žluklé.
Brown kitten resting

Zajistit řádnou hydrataci organismu kotěte je stejně důležité jako podávání správné stravy – to platí zejména v případě, kdy kotěti dáváte suché krmivo.

 • Kotě musí mít neustále přístup k čisté pitné vodě. Krmivo a voda by však neměly být na stejném místě. Misky s krmivem a vodou musí být v dostatečné vzdálenosti od kočičího záchodu.
 • Miska na vodu musí být dostatečně nízká, aby z ní i malé kotě mohlo pohodlně pít! Nejlepší jsou keramické misky – některá koťata se bojí odlesků, když mají pít z kovové misky.
 • Pokud kotě voda očividně neláká, zkuste použít větší misku – některá koťata vyloženě nesnášejí, když se při pití dotýkají vousy okrajů misky!
 • Koťata po odstavu již nepotřebují mléko, takže ho nepoužívejte jako náhražku vody. Koťata i starší kočky mohou ve skutečnosti nesnášet některé mléčné cukry, takže mohou mít po mléce průjem. Speciální mléka pro koťata by měla být považována za potravinu nebo pamlsek a ne za nápoj – pokud tato mléka používáte, ujistěte se, že jsou určena pro citlivé zažívání koťat.
Grey kitten and water bowl

Jak přejít na jiné krmivo pro koťata

Zažívací systém některých koťat je mimořádně citlivý – dokud to není zcela nezbytné, změnu stravy nedoporučujeme, aby nedošlo k zažívacím potížím. Aby se nejnovějšímu členu vaší rodiny dařilo a byl zdravý, je nejlepší dávat mu stejné krmivo, jaké dostával u chovatele nebo v útulku – pochopitelně pokud šlo o nutričně vyváženou stravu. Pokud vašemu kotěti není dobře, začne náhle odmítat potravu nebo jí méně, obraťte se na svého veterináře.

Pokud veterinář navrhne změnu krmiva pro koťata, budete ji muset provést postupně, aby nedošlo k narušení citlivého zažívání kotěte. Vyzkoušejte následující postup:

 • Nabízejte kotěti zároveň nové i stávající krmivo a nechte je obě vyzkoušet.
 • Jakmile je ochutná, přimíchejte trochu nového krmiva do krmiva stávajícího.
 • Během dalších 7-10 dnů podíl nového krmiva zvyšujte tak, aby mělo kotě na konci přechodného období v misce jen nové krmivo. Postupujte pomalu – v některých případech může přechod na nové krmivo trvat déle.
 • Pokud je nutné stravu změnit ze zdravotních důvodů, poraďte se o nejlepším způsobu a načasování změny diety s veterinářem.

Pokud kotě přechází z vlhkého krmiva na suché, mějte na paměti, že bude více žvýkat, bude potřebovat více vody a možná se bude k misce víckrát vracet a nesní celou porci najednou. V suchých krmivech je více energie než ve vlhkých, takže pokud bude kotě přecházet na vlhké krmivo, musíte mu ho dát do misky o něco více, aby dostalo stejný objem kalorií. Kočky všech věkových kategorií musí mít vždy k dispozici dostatek čerstvé pitné vody.

Kdy můžu začít kotěti dávat krmivo pro dospělé kočky

Close up of kitten eating

Koťata mohou vypadat dospěle již ve věku 6-8 měsíců, biologicky jsou to však pořád nedospělí jedinci! Jejich kosti stále ještě sílí a těla se jim zakulacují. Výživné krmivo pro koťata by měla kočka dostávat zhruba až do věku 12 měsíců. Až potom může začít dostávat krmivo pro dospělé kočky. Více informací o krmení dospělých koček naleznete v těchto pokynech.

Značky Purina pro koťata

Mnoho suchých a vlhkých krmiv pro kočky společnosti Purina patří mezi nejprodávanější v České Republice, což je důsledkem vědeckovýzkumných pokroků, které jsme v poslední době učinili v oblasti kvality, chuti a nutričních parametrů našich produktů. Proto Vám (potažmo vašim kočkám) můžeme nabízet širokou škálu receptur a forem krmiv, která jsou vhodná pro všechna životní stádia koček a pro jejich různé životní styly. Více informací o krmivech pro koťata najdete zde: Krmiva Purina.