Nástroj hodnocení tělesné kondice koček

Jednou z nejpříjemnějších stránek soužití s kočkou jsou společné hry – hraní je pro kočky od útlého věku až do stáří velmi důležité také ze zdravotního hlediska. Hry vybízí kočky k aktivitě a pomáhají jim udržet si ohebnost, pružnost a celkově dobrou tělesnou kondici. Hry jsou navíc skvělé v tom, že kočkám umožňují uplatnit jejich přirozené lovecké sklony.
Kočka hrající si v trávě
Kočka hrající si v trávě
Kočka hrající si v trávě

Optimální váha a tělesná kondice koček

Každá kočka je jiná, takže říci, zda má právě vaše kočka optimální váhu, je obtížné – jistě ji budete zbožňovat i v případě, že má o pár dekagramů navíc!

Nicméně pokud jde o zdraví, mohou nadbytečná kila způsobovat kočce problémy. Lze tedy říci, kolik by měla kočka v ideálním případě vážit? Optimální váha se u různých plemen liší, chcete-li však zjistit, v jaké kondici je vaše kočka v současnosti a jaká je její optimální hmotnost, proveďte těchto několik jednoduchých kroků:

Posuvníkem, který najdete níže, vyberte obrázek, který nejlépe vystihuje postavu vaší kočky, a my vám řekneme, zda má podváhu, nadváhu nebo je "tak akorát".

Snažíme se nezdůrazňovat kritérium hmotnosti, neboť dobrý zdravotní stav kočky charakterizují i další parametry. Naši odborníci na péči o zvířata vyvinuli Nástroj hodnocení tělesné kondice, který vám pomůže zjistit, zda má vaše kočka optimální proporce. Abyste mohli posoudit siluetu jejího těla, která se skrývá pod srstí, musíte při hodnocení kondice použít ruce.

Nejprve si kočku ze všech úhlů prohlédněte, abyste si udělali celkový obrázek o jejích proporcích – tento krok je důležitý při snaze stanovit optimální hmotnost vaší kočky. Postupujte velmi zvolna a jemně – kočka možná tento způsob manipulace zatím nezná, brzy si však na něj zvykne.

Proč by měly kočky zůstat štíhlé?

Zdravá kočka rovná se spokojená kočka. Kočky v dobré kondici jsou také méně náchylné k chorobám a zdravotním obtížím. Pokud má vaše kočka nadváhu, je možné, že se nedožije stejného věku jako kočky, které jsou v optimální kondici. Vzhledem k potenciálním potížím s klouby si také ve starším věku tolik neužije pohybu a svých oblíbených her. Mezi specifické problémy, které souvisí s nadváhou, patří:

  • Artritida, poškození kloubů a bolesti kloubů
  • Diabetes 2. typu
  • Onemocnění srdce
  • Nižší výdrž při fyzických aktivitách
  • Zvýšené riziko při anestézii a operacích
  • Horší funkce jater v důsledku jaterní steatózy

Příklad hodnocení tělesné kondice

Pamatujte, že pouze podle hmotnosti nepoznáte, jestli má vaše kočka optimální proporce. Chcete-li se dozvědět, jaké je skóre tělesné kondice vaší kočky, budete muset použít ruce!

správně? Optimální váha koček je obvykle nižší, než si představujeme, neboť máme tendenci hmotnost svých koček podhodnocovat. Každé kočce vyhovuje jiný druh krmiva, jiná velikost porcí a jiný stupeň fyzické aktivity. Vzhledem k rozmanitosti tvarů, velikostí a plemen koček je docela dobře možné, že dvě kočky budou vážit stejně, avšak jedna bude mít nadváhu a druhá podváhu! Podívejte se na příklady koček, které byly klasifikovány pomocí Nástroje hodnocení tělesné kondice. Vidíte ty rozdíly? Kondici neurčujte pouze váha, ale také velikost a tvar těla.

PURINA® – Nástroj hodnocení tělesné kondice

S nadšením pro Vaše miláčky®.