Jak a čím krmit dospělé kočky

Jakmile kočka dosáhne jednoho roku věku, je třeba začít uvažovat o zavedení pravidelného krmného režimu. Z hravého kotěte se stává dospělá kočka, která potřebuje přísun těch správných živin, díky nimž bude zdravá a spokojená.
Kočka při krmení
Kočka při krmení
Kočka při krmení

Jaké jsou možnosti?

Může se zdát, že pro kočky je dnes k dispozici nepřeberné množství krmiv, takže je na místě otázka, které z nich bude pro vaši kočku nejlepší. Dobrou zprávou je, že správné krmivo nakonec najdete bez ohledu na denní režim, fyzickou kondici nebo věk vaší kočky.

Pokud je kočka zdravá, je pouze na vás, zda jí budete dávat suché nebo vlhké krmivo (záleží samozřejmě také na tom, čemu bude dávat přednost ona sama!).

Orange cat eating
Purple food bowl icon

Suchá krmiva

 • Suchá krmiva se lépe odměřují a používají a mají delší trvanlivost než vlhká krmiva po otevření.
 • Suchá krmiva také prospívají zubům. Kočka bude granule usilovněji žvýkat a bude jíst delší dobu.
 • Kočky raději suché krmivo křoupou a obecně jim nechutnají granule namočené ve vodě.
Orange food bowl icon

Vlhká krmiva

 • Některé kočky dávají přednost vlhkým krmivům kvůli jejich vůni a textuře. Vlhké krmivo je k dispozici ve velmi praktických kapsičkách a vaničkách obsahujících jednu porci, takže kočka má pokaždé čerstvý příděl krmiva, který se snadno podává.
 • Kočka také na posezení sní více krmiva a bude méně pít.

Majitelé svým kočkám někdy podávají směs suchého a vlhkého krmiva – některé kočky dávají přednost vlhkému krmivu ráno a přes den si rády zajdou do misky na pár suchých granulí. Vyzkoušejte obojí a zjistěte, čemu dá vaše kočka přednost.

Sortiment krmiv pro dospělé kočky

Purina v České Republice vyrábí několik nejprodávanějších suchých a vlhkých krmiv pro dospělé kočky, která jsou vhodná pro všechna životní stádia koček a všechny způsoby jejich života. Celý náš sortiment si můžete prohlédnout zde: Krmiva Purina

 • Pokud kočky tráví většinu času v bytě, mohlo by jim prospívat speciální krmivo, které redukuje tvorbu smotků chlupů v žaludku (bezoárů), anebo nízkokalorické krmivo – u koček, které téměř nechodí ven, je totiž vyšší riziko přibírání na váze.
 • Vykastrovaným zvířatům pravděpodobně bude vyhovovat speciální krmivo pro kastrované kočky, které pomáhá udržovat dobrý zdravotní stav močového traktu.
 • Mírně upravenou stravu potřebují také starší kočky, březí kočky a kočky trpící obezitou nebo nadváhou.

Pokud má vaše kočka speciální nutriční nároky nebo si nejste jistí, jakou stravu byste jí měli dávat, poraďte se s veterinářem.

Jak kočky krmit

Jelikož se kočky rády drží svých zvyků, bude pro všechny nejlepší, když si co nejrychleji navykne na pravidelné rutinní postupy, a to jakmile dospěje do věku, kdy může přejít na krmivo pro dospělé kočky. Kočky jsou od přírody nastaveny tak, že jedí málo a často – v ideálním případě byste je měli krmit několikrát denně. Pokud vám to váš životní styl nedovoluje nebo se rozhodnete podávat kočce vlhké krmivo, měly by jí stačit dvě porce denně.

Nejlepší je dávat krmivo kočce každý den na stejném místě, ve stejnou dobu a v klidné části bytu, kde ji nic neruší. Misky musí být v dostatečné vzdálenosti od kočičího záchodu.

Vyberte místo s povrchem, který se snadno čistí, anebo používejte podložku pro krmení koček. Miska na krmení musí být vždy čistá a pokud možno keramická nebo kovová. Některým kočkám může vyhovovat mělká miska nebo talířek – tímto způsobem je také možné zpomalit krmení u zvířat, která příliš hltají!

Pokud máte více koček, musí být jejich misky v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby při krmení nedocházelo ke konfliktům. Pokud spolu kočky trvale nevycházejí, je možné je krmit úplně odděleně, aby by měly při krmení klid.

Vlhké krmivo pro dospělé kočky (konzervy/vaničky/kapsičky) by mělo mít při podávání pokojovou teplotu – lépe voní a je stravitelnější. To znamená vytáhnout krmivo přibližně hodinu před podáváním z ledničky. Krmivo můžete například vložit na pár sekund do mikrovlnné trouby, nesmí však být po ohřátí horké.

Orange food bowl icon

Vlhké krmivo se rychle kazí, takže je nikdy nenechávejte jen tak stát. Vlhké krmivo po otevření neuchovávejte déle než 24 hodin, a to ani v chladničce.

Purple food bowl icon

Naopak suché krmivo se při pokojové teplotě nezkazí. Uchovávejte je v čistém a suchém prostředí, nejlépe ve vzduchotěsné nádobě nebo uzavíratelné krabici, aby zůstalo chutné a uchovalo si původní aroma.

Množství krmiva, které by měla kočka dostávat, záleží na konkrétním plemeni, způsobu života a fyzické kondici kočky. Každá kočka je jiná. V každém případě platí, že kočka musí dostávat tolik krmiva, aby zůstala zdravá a štíhlá. Pet Lifestyle Guide

Blue information icon

Nejste-li si jistí, kolik krmiva kočce dávat, prostudujte si pokyny na obale anebo se obraťte na odborníky na péči o zvířata z týmu Purina PetCare.

Tělesnou kondici kočky můžete vyhodnotit sami tak, že jí rukama pomalu přejedete po bocích a břichu. U kočky s optimální váhou byste měli snadno nahmatat žebra, která nejsou pokryta silnější vrstvou tuku (žebra by ovšem neměla být vidět). Při pohledu shora by měl být zřetelně viditelný pas za žebry. Při chůzi by se kočce neměly na bocích dělat záhyby.

Máte-li pocit, že kočka má nadváhu nebo je dokonce obézní, obraťte se na veterináře, který vám pomůže sestavit vhodný jídelníček a denní režim, díky němuž kočka zase získá optimální váhu.

IZdá-li se vám, že vaše kočka potřebuje zhubnout, a veterinář vám tento dojem potvrdí, budete muset provést několik opatření, abyste kočce pomohli dosáhnout optimální váhy. Kočka však nesmí být ochuzena o nezbytné živiny. Máte-li více koček, krmte kočku s nadváhou odděleně, aby po ostatních nedojídala zbytky. Váha se hlídá snáze, pokud denní příděl krmiva rozdělíte na menší porce, které budete kočce podávat častěji. V každém případě si zaznamenávejte, co a v jakém množství kočce dáváte.

Samotná dieta však nestačí – při hubnutí je stejně důležitý denní režim kočky. Pokud vaše kočka žije pouze v bytě nebo nemá ráda fyzickou aktivitu, zkuste ji k pohybu a aktivitě motivovat pomocí různých hraček. Kalorie spálí například při honění "návnady" na provázku apod.

Máte-li dojem, že kočka má nadváhu, můžete jí začít dávat speciální "light" krmivo, které obsahuje méně kalorií, takže není nutné snižovat jednotlivé porce. Tato krmiva obsahují všechny potřebné živiny, jsou jen méně kalorická. Kočka tedy bude nadále dostávat všechny vitamíny a minerály, které potřebuje. Pomoci mohou některé nízkokalorické receptury společnosti Purina:

Kočka by měla hubnout pozvolna a plynule – rychlý úbytek váhy může být zdraví škodlivý. Návrat k optimální váze může trvat měsíce, takže to chce především trpělivost!

Veterinář vám pravděpodobně navrhne omezit velikost porcí nebo přejít na nízkokalorické krmivo. Bez výslovného pokynu veterináře však kočku nikdy nenechávejte "hladovět" a nebraňte jí v přístupu ke krmivu.

Pravidelně používejte náš nástroj hodnocení tělesné kondice NÁSTROJ HODNOCENÍ TĚLESNÉ KONDICE KOČEK a s redukční dietou pokračujte do té doby, než kočka dosáhne optimální kondice a váhy.

Pokud vaše kočka ohrnuje nos nad krmivem, které jí dáváte, tak vězte, že podobnou zkušenost má velké množství majitelů koček! Řada koček má své oblíbené textury a příchutě a může ztratit zájem, pokud se něco změní. Pokud kočka náhle začne odmítat krmivo nebo nechce vůbec jíst, obraťte se na veterináře. Mohlo by se jednat o příznak základní choroby. Mlsnou kočku můžete přimět k jídlu následujícími způsoby:

 • Posuňte krmení na dobu, kdy jsou již ostatní členové domácnosti po jídle, a krmivo kočce podávejte na klidném místě bez hluku a stresujících faktorů. Zkuste zaměnit vlhké krmivo za suché nebo použít jinou příchuť.
 • Miska na krmení musí být čistá – zaschlé zbytky krmiva mohou kočku odpuzovat.Zkuste dávat kočce krmivo do mělké misky nebo na talířek.
 • Suché krmivo absorbuje vlhkost a zejména v teplém počasí se může kazit – pokud kočku krmíte suchým krmivem, zkuste koupit čerstvé balení granulí.
 • Vlhké krmivo by mělo mít při podávání pokojovou teplotu, aby kočce lépe vonělo. Porci vlhkého krmiva můžete vložit na pár sekund do mikrovlnné trouby, nesmí však být po ohřátí horké.
 • Kočky, které chodí ven, mohou sem tam něco neplánovaně slupnout, takže prostě jen nemívají hlad. To platí zejména v horkém letním počasí.
 • Receptury kompletních krmiv, která jsou hlavní součástí jídelníčku, jsou navrženy tak, abyste kočce již nemuseli dávat žádné doplňky stravy, které by uspokojovaly její nutriční nároky. Některé pamlsky, přesnídávky a chuťovky vyrobené výhradně z masa/ryb však nejsou samy o sobě nutričně vyvážené. Podávání pamlsků a chuťovek v rozumné míře je v pořádku. Zároveň je ovšem třeba mírně snížit dávku hlavního krmiva a v žádném případě kočku nepřekrmovat! Pravidlem je, že pamlsky by neměly představovat více než 15 % denního přísunu kalorií.
 • Doma připravované pamlsky jako je čerstvé maso nebo ryby by měly být důkladně uvařené bez přídavku soli. Je také třeba z nich odstranit kůži a veškeré kosti. U pamlsků se speciálním složením si na obale přečtěte pokyny, jak často a jakým způsobem je podávat.
 • Drží-li kočka speciální dietu, kterou za účelem snížení váhy nebo kvůli zdravotnímu problému doporučil veterinář, může být podávání pamlsků zcela nepřípustné. V zájmu zdraví kočky se proto veterináře zeptejte, co jí smíte dávat.

Pro zajištění dobré kondice kočky je hydratace organismu stejně důležitá jako podávání správné stravy – to platí zejména v případě, pokud kočce dáváte suché krmivo.

 • Kočka musí mít za všech okolností přístup k čisté pitné vodě – zkuste položit velkou čistou misku vody na místa, kde kočka ráda odpočívá. Misku s vodou a misku s krmivem nedávejte na stejné místo.
 • Máte-li dojem, že kočce na její misce s vodou něco vadí, zkuste větší misku. Některé kočky vyloženě nesnášejí, když se při pití dotýkají vousy okrajů misky!
 • Kočka po odstavu již nepotřebuje mléko, takže je nepoužívejte jako náhražku vody. Kočky ve skutečnosti nesnášejí mléčné cukry a pokud jejich strava obsahuje mléko, mohou mít průjem. Speciální "mléko pro kočky" je třeba chápat jako potravu nebo pamlsek, ne jako nápoj.

Víme, že je těžké odolat pokušení dát kočce sem tam něco dobrého od stolu – pro řadu lidí je to vyjádření náklonnosti vůči jejich čtyřnohému příteli. Potraviny, které jíme my, však často obsahují příliš mnoho kalorií a jsou chudé na esenciální živiny, které jsou obsaženy v krmivech pro kočky. Dostává-li kočka zbytky ze stolu, může to narušit vyváženost její stravy. Kočkám navíc velmi škodí cibule v jakékoliv formě, takže je lepší neriskovat.

Přechod na jiné krmivo pro kočky

Nutnost upravit složení stravy vaší kočky může být zapříčiněna změnou nejrůznějších okolností. Už jenom to, když se přestěhujete z domu se zahradou do bytu bez zahrady, znamená, že kočka bude mít méně pohybu a bude potřebovat méně kalorií! Měli byste pečlivě sledovat zvyky vaší kočky při krmení a její tělesnou kondici. Pokud zpozorujete nějaké změny nebo máte dojem, že by kočka měla změnit jídelníček, poraďte se s veterinářem.

Pokud veterinář souhlasí, že kočka by měla změnit stravu, bude nutné to provést postupně. Náhlá změna diety (např. přechod z vlhkého na suché krmivo nebo změna značky) by mohla kočce narušit zažívání.

 • Přidejte trochu nového krmiva do stávajícího krmiva a promíchejte je.
 • Během týdne postupně zvyšujte podíl nového krmiva ve směsi, kterou kočce dáváte. Některé kočky potřebují až dva týdny na to, aby úplně přešly z jednoho krmiva na druhé, takže buďte trpěliví!
 • Pokud je nutné stravu změnit ze zdravotních důvodů, poraďte se o nejlepším způsobu a načasování změny diety s veterinářem.
 • Pokud kočka přechází z vlhkého na suché krmivo, bude během dne potřebovat více vody a možná se bude k misce víckrát vracet a nesní celou porci najednou.
 • Při přechodu ze suchého na vlhké krmivo je zcela normální, že kočka pije méně vody a sní více krmiva za kratší dobu, než tomu bylo dříve.
 • V suchých krmivech je obvykle více energie než ve vlhkých krmivech, takže pokud bude kočka přecházet na vlhké krmivo, musíte jí ho dát do misky o něco více, aby dostala stejný objem kalorií.

Značky Purina pro dospělé kočky

Mnoho suchých a vlhkých krmiv pro dospělé kočky společnosti Purina patří mezi nejprodávanější v České Republice, což je důsledkem vědeckovýzkumných pokroků, které jsme v poslední době učinili v oblasti kvality, chuti a nutričních parametrů našich produktů. Proto vám (potažmo vašim kočkám) můžeme nabízet širokou škálu receptur a typů krmiv, která jsou vhodná pro všechna životní stádia koček a všechny způsoby jejich života.

Více informací najdete zde: PURINA® kitten foods