Jak vybrat psa, který se k vám bude nejlépe hodit

Rozhodnutí pořídit si psa je jedním z nejvíce vzrušujících a zároveň nejzávažnějších kroků vašeho života! Stejně jako u všech důležitých rozhodnutí je třeba se i před osvojením štěněte řádně připravit a ujistit se, že si vybíráte psa, který se hodí k vašemu životnímu stylu.
Pes se svým majitelem v parku
Pes se svým majitelem v parku
Pes se svým majitelem v parku

Čistokrevné, křížené nebo smíšené plemeno?

Running Retriever

Víte, že v České Republice je uznáno několik desítek psích plemen? Když k tomu připočtete všechny ty úžasné křížence a pejsky smíšených plemen, máte na výběr z několika stovek různých typů psů. Pokud to bude váš první pes, bude nejlepší, když se nejprve rozhodnete, zda chcete psa čistokrevného, kříženého nebo smíšeného plemene.

Výhoda čistokrevných psů (jinými slovy psů s rodokmenem) spočívá v tom, že můžete do jisté míry předvídat jejich vývoj a osobnost. Můžete si být poměrně jistí velikostí psa v dospělosti, délkou a texturou jeho srsti i jeho temperamentem. Navíc můžete počítat s potenciálními zdravotními potížemi, které postihují konkrétní plemena.

U kříženců je také možné ledacos předpovědět. Kříženci pocházejí z čistokrevných rodičů různých plemen, je ovšem těžké předpovědět, které z těchto plemen bude pro vzhled a osobnost vašeho psa určující. Vezměme si například křížence border kolie a labradora. Může to být velký pohodář nebo energií překypující divoch, anebo ani jedno z toho!

Zajímavé to začíná být u psů smíšených plemen, tzv. voříšků. Tito psi pocházejí z velkého množství nečistokrevných plemen, a i když u nich občas zahlédnete náznak některého známého plemene, můžete většinou jen hádat, co z nich vyroste. Jednou z mnoha výhod smíšených plemen je, že tito psi jsou obecně zdravější, neboť mají širší genofond a tudíž méně dědičných poruch.

Štěně nebo dospělý pes?

Sousloví "má pohled štěněte" jistě nevzniklo náhodou – štěňata dokážou být naprosto neodolatelná! I když jsou strašně roztomilá, neznamená to automaticky, že štěně je pro vás a vaši domácnost ideální volbou.

Pokud si pořídíte štěně, zjistíte, že je přirozeně zvídavé a s nadšením se učí nové věci. Je proto naprosto nezbytné, abyste měli dostatek času na jeho výcvik. Věnujete-li štěněti dostatek lásky a péče a poskytnete-li mu řádný výcvik, můžete z nepopsaného listu papíru vytvořit mistrovské dílo! Výcvik je velká zábava, ale také velká dřina; štěně budete muset naučit úplně všechno – od návyků souvisejících s vyprazdňováním až po chození na vodítku. Budete-li mít dostatek času a trpělivosti, bude pro vás jejich postupná proměna velkým zadostiučiněním. Nemalé úsilí, které štěněti věnujete, se stane základem skvělého vztahu.

Druhou možností je osvojit si dospívajícího nebo dospělého psa. Pokud si pořizujete psa poprvé, může být vzhledem k vašemu způsobu života vhodnější vzít si domů starší zvíře.

Většina dospělých psů již prošla nějakým výcvikem a procesem socializace. To ovšem neznamená, že je všechno hotovo. Vzhledem k tomu, že se budete muset postarat ještě o spoustu dalších věcí, vytvoříte si s dospělým psem stejně silné pouto jako se štěnětem. Staré přísloví, že starého psa novým kouskům nenaučíš, není pravdivé. Každý pes se může celoživotně učit nové věci a přizpůsobovat se okolnostem.

Někteří dospělí psi bohužel do útulků přicházejí z prostředí, které bychom rozhodně neoznačili jako láskyplné. Z minulého života si tak někdy přinášejí negativní emocionální zátěž. Takoví psi potřebují hodně lásky, času a trpělivosti. Všechno, co jim dáte, se vám mnohonásobně vrátí a i pro psa to bude mít velký význam. Výsledkem bude vzájemné celoživotní přátelství. Společná práce na výcviku velmi upevní váš vztah a vzájemnou důvěru. Zaměstnanci a dobrovolníci kvalitních útulků by vám měli umět pomoci s výběrem psa, který se k vám bude dokonale hodit.

Large dog and small dog

Mám si pořídit psa nebo fenu?

Big dog and small dog icon

Při pořizování psa byste měli také uvažovat o volbě pohlaví zvířete. Možnosti jsou různé a konečné rozhodnutí bude nejspíš záviset na vašich osobních preferencích.

Někteří majitelé tvrdí, že feny se snáze cvičí a jsou citovější a láskyplnější, jiní jsou naopak přesvědčeni, že feny jsou nezávislejší a rezervovanější než psi. O samcích se často říká, že jsou asertivnější než feny. Pokud začnou být příliš smělí a přehnaně sebevědomí, budete s nimi lépe vycházet, když je necháte vykastrovat (i když to závisí na věku, kdy je pes kastrován, a také na konkrétním zvířeti).

Jednoznačná odpověď neexistuje a musíte mít na paměti, že charakter a chování psa závisí především na jeho individuální osobnosti a množství času, které věnujete jeho výcviku a socializaci.

Potíže občas bývají s nekastrovanými jedinci obou pohlaví. Nekastrovaní psi se často toulají v touze najít hárající fenu. S nekastrovanými fenami bývá potíž v období říje a také se u nich může vyskytnout falešná březost. Pokud se však chcete věnovat chovu, pak vězte, že tyto překážky nejsou nepřekonatelné. Na druhé straně neplánované zabřeznutí může vám i vašemu zvířeti způsobit zbytečné problémy jako jsou komplikace při porodu nebo nutnost hledat domov pro nová štěňata. Kastrace feny je obecně dražší než kastrace psa; náklady se navýší, pokud je fena již březí.

Více informací o vlivu kastrace na psy i feny najdete na stránce s nejčastějšími dotazy: Nejčastější dotazy týkající se kastrace

Pořídit si psa od chovatele nebo z útulku?

Pokud toužíte po čistokrevném štěněti, nejlépe uděláte, když se obrátíte na renomovaného chovatele. Veškeré informace o chovatelích nebo chovatelských klubech a také o čistokrevných plemenech chovaných v České Republice naleznete na stránkách Českomoravské kynologické unie .

Osvojit si psa z útulku a dát mu druhou šanci na spokojený život přináší pocit naplnění. Psů, kteří čekají na nový domov, kde by se jim dostalo láskyplného zacházení, je skutečně mnoho. Každý pes má vlastní příběh. Řada z nich ztratila svůj předchozí domov zcela nezaviněně a velmi ráda by se stala součástí vaší rodiny.

Renomované útulky pro své klienty pečlivě vytipovávají psy, kteří se k nim co nejlépe hodí – jde jim o to, aby vybraní psi nebyli odmítnuti podruhé a také o to, abyste si nevzali zvíře, které do vaší domácnosti nezapadne. Zaměstnanci útulku všechny přijaté psy důkladně hodnotí a snaží se také poznat vás, vaši rodinu a váš způsob života. Na základě těchto informací vám pak mohou najít vhodného psa. Navíc vám jistě rádi poradí a odpoví vám na jakýkoliv dotaz.

Zřejmě vás nepřekvapí, že dospělých psů, kteří hledají nový domov, je více než štěňat čekajících na osvojení (o štěňata je velký zájem). Pokud jste rozhodnuti vzít si štěně z útulku, budete se pravděpodobně muset obrátit na více organizací a záchranných stanic, anebo se vydat dále od místa bydliště, abyste našli štěně, které je pro vás ideální. Informace o útulcích či speciálních výstavách, kde si můžete vybrat štěně pro osvojení můžete získat u veterinářů ve Vašem okolí.

Ať už máte psa z útulku nebo od chovatele, můžete se těšit na spoustu zábavy, kterou se svým čtyřnohým kamarádem v budoucnu zažijete!