ochrana
ochrana

ZAŽÍVÁNÍ: OCHRANA ZDRAVÍ VAŠÍ KOČKY

​Nedávné výzkumy ukázaly, že udržování zdravého trávicího traktu a zažívání hraje zásadní roli v našem celkovém zdraví. Střeva společně se žaludkem skutečně tvoří první vnitřní obrannou bariéru proti patogenům (virům a bakteriím), které se nacházejí v jídle.

​Trávicí trakt je proto jedním z nejdůležitějších článků obranného imunitního systému. Imunitní buňky ve střevech produkují protilátky, které dokáží najít nežádoucí organismy. Tyto protilátky se na patogeny dokáží navázat a neutralizovat je a tělo je pak může vyloučit bez dalšího ohrožení.

Zdravá a vyvážená střevní mikroflóra také hraje zásadní roli v boji proti vnějším patogenům, jako jsou bakterie, a následným onemocněním, které mohou způsobit. Tzv. špatné bakterie bojují ve střevech proti dobrým bakteriím, které se zde přirozeně vyskytují. Pokud je střevní mikroflóra vyvážená a zdravá, nemají špatné bakterie možnost vytvářet ve střevech kolonie a způsobovat zdravotní problémy.

​Jak můžete posílit zdraví trávicího traktu vaší kočky?


​Nejlépe pomocí vyváženého a plnohodnotného krmiva, které pokrývá nutriční požadavky vaší kočky. Navíc je vědecky prokázáno, že konzumace tepelně ošetřených bakterií (laktobacilů) posiluje přirozenou obranyschopnost vaší kočky, neboť podporují produkci protilátek v jejím trávicím traktu. Tyto protilátky na sebe váží viry a bakterie a ty jsou potom přirozeně vyloučeny z těla. Tento proces také pomáhá podporovat zdravou střevní mikroflóru.

​Zdravý trávicí trakt pomáhá zajistit dostatečné vstřebávání všech důležitých živin z krmiva vaší kočky. Vnitřní zdraví má dopad i na vnější zdraví.


​Kůže vaší kočky, ukrytá většinou pod srstí, kterou tak rádi hladíme, hraje důležitou roli ve zdraví kočky: tvoří hranici mezi vnějším a vnitřním prostředím, pomáhá redukovat ztrátu tekutin a chrání kočku proti vnějším negativním vlivům. Omega 6 mastné kyseliny (které si kočky nedokáží v těle sami vytvořit a proto je nazýváme esenciální) hrají důležitou roli ve zdraví kůže a srsti. Když se ve stravě kočky nachází v optimálním množství, jsou pak vstřebány ve střevech, odkud odchází krevním řečištěm do buněk v těle. Omega 6 mastné kyseliny jsou nezbytné pro kůži, aby dokázala odolávat všem nepříznivým vnějším vlivům.

​Jak poznám, že střeva mé kočky jsou zdravá?


​Kočka trpící zažívacími potížemi může vykazovat několik symptomů jako jsou průjem, zácpa, ztráta chuti k jídlu, apatie nebo letargie. Původců těchto symptomů může být hned několik: stres, viry, parazité, náhlá změna stravy, smotky chlupů, ... Pokud vaše kočka trpí zažívacími potížemi, nejlepší je se poradit s vaším veterinářem, který zjistí důvod potíží a navrhne vhodné řešení.

Stolice je výborným indikátorem zdravého zažívání vaší kočky, a i když její pozorování není z nejpříjemnějších, je důležité ji pravidelně kontrolovat!

Stolice vaší kočky by měla být pravidelná (jednou či dvakrát denně), měla by držet svůj tvar a být pevná.


​Výrazně řídká či příliš tvrdá a suchá stolice nebo šedě zabarvená stolice může být známkou přemnožení patogenů ve střevech nebo nevhodné stravy. Pokud máte jakékoliv pochyby, neváhejte se obrátit na svého veterináře.