Hledání rovnováhy ve výživě koček

Jako milovník koček chcete své chlupatému společníkovi zajistit dlouhý, zdravý, spokojený a aktivní život. Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je podávat kočce stravu, která obsahuje vyváženou směs pěti hlavních skupin živin: proteiny, tuky, vitamíny, minerály a sacharidy.
Kočka na rameni svého majiteli
Kočka na rameni svého majiteli
Kočka na rameni svého majiteli

Co si představit pod pojmem vyvážená strava?

Kočky jsou obligátní masožravci, což znamená, že součástí jejich stravy musí být maso. Na rozdíl od psů se tedy nemohou živit vegetariánskou nebo veganskou stravou. Pro kočky jsou hlavním zdrojem energie bílkoviny, kterých musí ve stravě dostávat více než psi. Maso je okamžitým zdrojem bílkovin a obsahuje také tři esenciální živiny, bez kterých se kočky neobejdou: taurin (pro zdravé srdce a dobrý zrak), kyselina arachidonová (pro zdravou kůži a srst) a vitamín A (pro dobrý stav srsti a zraku).

Chcete-li, aby vaše kočka zůstala zdravá, musí v krmivu dostávat vyváženou směs všech esenciálních živin. Kvalitní a kompletní krmivo pro kočky by mělo být založeno na pečlivě připravené receptuře, která kočkám poskytuje dokonale vyváženou směs všech živin, které potřebují, a zároveň zaručuje, že jim krmivo bude skutečně chutnat.

Pokud kočce dáváte kromě nutričně vyváženého kompletního krmiva zbytky od stolu nebo různé potravinové doplňky, v podstatě tím narušujete pečlivě vyladěnou rovnováhu stravy, kterou kočka dostává. Pamlsky, kterými chcete kočce udělat radost, paradoxně škodí jejímu zažívání!

Koťata mají citlivé zažívání a potřebují speciální stravu bohatou na proteiny a další živiny, díky nimž z nich vyrostou velké a silné kočky. Díky speciálnímu kompletnímu krmivu dostanou koťata vše, co potřebují – v našich pokynech týkajících se krmení koťat naleznete další užitečné informace o tom, jak je správně krmit.

Od 12 měsíců věku zdravá dospělá kočka dostává všechny potřebné živiny ve vyváženém kompletním krmivu pro dospělé kočky. Po dosažení "seniorského" věku mezi sedmým a desátým rokem života by měly kočky přejít na krmivo pro starší věkovou kategorii, které lépe odpovídá jejich měnícím se nutričním nárokům. Užitečné tipy, jak kočkám zajistit spokojený podzim života prožitý ve zdraví najdete v našich pokynech zaměřených na péči o starší kočky:péče o starší kočky

Kitten lying down
Small water icon

Voda je zcela zásadní pro všechny živé tvory, kočky nevyjímaje. I když jsou kočky původně pouštní zvířata, díky čemuž dodnes velmi efektivně koncentrují moč, pokud trpí nedostatkem vody, mohou mít problémy s močovým měchýřem nebo trpět cystitidou. Ujistěte se, že vaše kočka má ve dne v noci k dispozici velké množství čerstvé pitné vody (v misce nebo fontánce).

Nejspíš jste si již všimli, že kočky rády pijí vodu z neobvyklých zdrojů jako je kapající kohoutek nebo růžice sprchy. Snadný přístup ke zdroji neustále čerstvé a čisté vody však nic nemůže nahradit. Misku s vodou položte pokud možno trochu dál od misky s krmivem a také dostatečně daleko od kočičího záchodu. Všimnete-li si, že kočka začala náhle pít z neobvyklých zdrojů, může to poukazovat na zdravotní problém způsobující nadměrnou žíznivost. V takovém případě je nutné obrátit se na veterináře.

Proteiny, které jsou složeny z aminokyselin, jsou pro kočky hlavním zdrojem energie. Jelikož organismus koček tyto chemické základní stavební kameny neumí syntetizovat, musí kočky získávat jednotlivé esenciální aminokyseliny ze stravy. Proteiny obsažené v kompletním vyváženém krmivu připraveném z masa a ryb by měly obsahovat všechny esenciální aminokyseliny, které kočky potřebují k tvorbě a udržování zdravé svaloviny, kůže a srsti a silného imunitního systému. Pokud kočka nedostává dostatek bílkovin, může to vést k nedostatečnému růstu, ztrátě svalové hmoty, zhoršení kvality srsti a zvýšenému riziku infekce v důsledku oslabení imunitního systému.

Small purple cat icon

Tuky, které jsou složeny z menších jednotek zvaných mastné kyseliny, slouží jako "palivo", díky němuž může být vaše kočka aktivní. Tuk navíc funguje jako izolace a ochrana vnitřních orgánů. Esenciální mastné kyseliny (např. omega-3 a omega-6) jsou zásadní pro dobrý stav kůže a srsti a jsou důležitou součástí výživy vaší kočky. Bez nich by kočka mohla mít kožní potíže a problémy se srstí.

Kompletní a vyvážené krmivo by mělo obsahovat všechny esenciální mastné kyseliny, které vaše kočka potřebuje.

Small orange nutrition icon

I když sacharidy (škrob a vláknina) nejsou nezbytnou součástí stravy koček, slouží jako rychlý zdroj energie. Stav střev zlepšují také prebiotika (rozpustné vlákniny), která podporují růst prospěšné bakteriální flóry ve střevech. Nerozpustné vlákniny jsou důležité pro zachování normální funkce střev a dobré kvality stolice.

Small purple nutrition icon

Minerály jako je vápník a fosfor jsou nezbytné pro silné a zdravé zuby a kosti. Vaše kočka proto musí ve stravě dostávat optimální množství minerálních látek ve správném poměru, zejména se to týká březích koček a koťat v růstu!

Krmivo pro kočky by mělo obsahovat také další důležité látky jako je sodík, chlorid, hořčík, draslík, zinek, měď a železo. Kvalitní kompletní krmivo kočkám poskytuje dokonale vyváženou směs minerálních látek. Rovnováha je velmi důležitá – příliš velké množství jednoho minerálu může vést k nedostatku jiné minerální látky.

Small purple cat icon

Kočky potřebují v malém množství vhodné vitamíny pro zdravý růst a zrak, dobrý stav kůže a srsti, hojení ran a zdravou nervovou soustavu. Vitamíny se účastní metabolismu tuků, proteinů a sacharidů. Vitamíny C a E jsou také důležitými antioxidanty. Vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a K) se ukládají v tukové tkáni koček. Ve vodě rozpustné vitamíny (komplex vitamínů B a vitamín C) se v těle neukládají a jsou vyloučeny močí.

Potřebují kočky mléko?

Cat breeds icon

Navzdory všeobecnému mínění kočky po odstavu mléko nepotřebují. Řada koček ve skutečnosti mléko nestráví, protože jim chybí enzym nezbytný pro štěpení laktózy (cukr obsažený v mléce)! Kravské mléko a jiné mléčné výrobky proto u koček mohou vyvolat průjem a zažívací potíže.

Jako pamlsek můžete použít speciální mléko pro kočky, které neobsahuje laktózu. Jako všechny pamlsky i mléko pro kočky obsahuje kalorie, což byste měli vzít v úvahu, chcete-li kočce podávat skutečně vyváženou stravu. Pamatujte, že mléko pro kočky není náhražkou vody – kočka musí mít vždy k dispozici dostatek čerstvé vody, aby nebyla dehydrovaná.

Orange cat food icon

Jak podávat "vlhká" krmiva?

Vlhká krmiva jsou k dispozici v konzervách, hliníkových vaničkách nebo kapsičkách. Tento typ krmiva musí mít při podávání pokojovou teplotu, aby co nejvíce vynikla jeho textura a vůně. Nespotřebované krmivo uchovávejte zakryté v ledničce maximálně 24 hodin. Pamatujte, že před dalším podáváním je nutné krmivo opět nechat ohřát na pokojovou teplotu. Musíte je proto s dostatečným předstihem vytáhnout z ledničky. Vlhké krmivo, které kočka nesní, by nemělo zůstávat v misce déle než hodinu, jinak ztrácí správnou chuť a mohou se v něm množit bakterie, což může kočce způsobit zažívací potíže!

Small purple nutrition icon

Jak podávat kompletní suchá krmiva?

Suchá krmiva jsou velmi oblíbenou alternativou k vlhkým krmivům. Granule obsahují dokonale vyváženou směs živin a jsou křupavé, což podporuje dobrý stav zubů. V suchých krmivech jsou živiny více koncentrovány než ve vlhkých krmivech, takže je lze podávat v menších porcích.

Ať už budete kočce dávat suché či vlhké krmivo, vždy si přečtěte informace uvedené na obale a ujistěte se, že krmivo je "kompletní" a ne "doplňkové". Ve druhém případě by se totiž jednalo o přesnídávku či pamlsek, ne o vyvážené krmivo! I když suchá krmiva pro kočky a psy vypadají podobně, není to totéž. Nutriční nároky koček se dosti liší, takže psí granule nejsou vhodné pro kočky a naopak.

Jak postupovat při přechodu z jednoho krmiva na druhé?

Small orange nutrition icon

Pokud se rozhodnete dávat kočce jiný typ nebo jinou značku krmiva , je nutné novou dietu zavádět postupně po dobu sedmi až deseti dnů. Nejlepší způsob, jak to provést, je dát do jedné misky stávající krmivo a do druhé nové krmivo, aby měla kočka možnost nové krmivo ochutnat. Náhlý přechod na novou stravu může způsobit zažívací potíže, zejména pokud kočce dáváte dlouhodobě pouze jeden druh krmiva.

Více informací o pozvolném přechodu z jednoho krmiva na druhé najdete v tomto článku: Jak a čím krmit dospělé kočky

Je v pořádku, pokud dávám kočce doma připravenou stravu nebo domácí krmivo pro kočky?

Small purple nutrition icon

Rozhodnutí připravovat kočce speciální domácí stravu může sice působit jako obětavé vyjádření náklonnosti k vašemu čtyřnohému příteli, odborníci to však nedoporučují. Připravit vyváženou stravu pro kočky z domácích zdrojů (ať už se jedná o vařené či syrové potraviny) je velmi obtížné, neboť některé přísady mají velmi vysoký nebo naopak velmi nízký obsah určitých živin, což může znamenat, že domácí strava bude nutričně velmi nevyvážená. Dokonce i když dáváte kočce kompletní krmivo, neměli byste ji přikrmovat větším množstvím nějaké další potraviny či suroviny. Pokud to s přípravou domácí stravy myslíte vážně, poraďte se se specialistou na výživu zvířat, který vám pomůže sestavit dietu obsahující vyváženou směs potřebných živin.

Je třeba si také uvědomit, že syrové maso může obsahovat parazitární a bakteriální patogeny (např. bakterie Salmonella), které mohou u kočky vyvolat závažná onemocnění. Rozhodnete-li se dávat kočce syrové potraviny, musíte při jejich nákupu a přípravě klást velký důraz na hygienu. Velký pozor dávejte také na kosti, které se mohou třepit nebo dokonce uvíznout ve střevě kočky.

Potřebují kočky doplňky stravy?

Cat's weight icon

Zdravé kočky, které dostávají kompletní a vyvážené krmivo, žádné doplňky nepotřebují. Doplňky stravy mohou ve skutečnosti narušit rovnováhu příjmu živin a způsobovat potíže.

Některé kočky nicméně mají zvláštní nutriční nároky (např. koťata v růstu, kočky s některými zdravotními problémy, březí kočky). Pro uspokojení těchto nároků jsou k dispozici speciální krmiva pro kočky. Pokud si nejste jistí, poraďte se s veterinářem.

Kolik krmiva by měly kočky dostávat

Množství krmiva, které by měla kočka dostávat, záleží na konkrétním plemeni, úrovni fyzické aktivity a způsobu života. Nejlépe je začít tím, že se budete řídit pokyny ke krmení uvedené na obale. Je však třeba si uvědomit, že tyto pokyny slouží pouze jako vodítko. Adekvátní krmná dávka se u různých koček liší a závisí např. na velikosti či úrovni fyzické aktivity zvířete. Pravidelně sledujte kondici vaší kočky pomocí nástroje hodnocení tělesné kondice a podle konkrétních výsledků upravte dávku krmiva, kterou kočce dáváte.

V nabídce krmiv Purina je několik receptur, které můžete vyzkoušet: Krmiva Purina