Jak začlenit nového psa mezi ostatní zvířata v domácnosti

Jelikož psi poměrně snadno navazují přátelství, vaše nové štěně bude téměř jistě milovat společnost dalších psů.
Pes a kočka stojící proti sobě
Pes a kočka stojící proti sobě
Pes a kočka stojící proti sobě

Příchod štěněte do domácnosti, kde již žije dospělý pes

Pes, který s vámi již žije, si nejspíš už zvykl, že má celý dům pro sebe. Skutečnost, že se bude muset o své území poprvé s někým dělit, pro něj může být poněkud šokující! Níže uvádíme několik tipů, jak příchod nového štěněte do domácnosti, kde již žije dospělý pes, co nejvíce usnadnit.

 • Před příchodem štěněte ověřte, že váš současný pes má všechna potřebná očkování, aby se zvířata navzájem nenakazila.
 • Pro první setkání obou psů zvolte neutrální místo, na které si stávající pes nečiní teritoriální nárok. Nejlépe uděláte, když je seznámíte někde venku. Pokud však štěně nemá ještě všechna očkování, zůstaňte jen na zahradě.
 • Jakmile má štěně za sebou alespoň první očkování a váš veterinář je toho názoru, že je to bezpečné, vezměte štěně do zahrady, aby ji mohlo pořádně prozkoumat a zvyknout si na všechny ty nové a vzrušující věci a pachy.
 • Potom štěně připněte na vodítko a přiveďte dospělého psa, také bezpečně připnutého na vodítko. Pokud je dospělý pes velký nebo nedůtklivý, je lepší nasadit mu speciální ohlávku, aby se na štěně nemohl znenadání vrhnout. Psi na sebe budou zvědaví, takže jim nechte povolená vodítka. Tichým hlasem je uklidňujte (říkejte jim, že jsou hodní apod.) a pokud štěkají nebo kňučí, nevšímejte si toho.
 • Pokud jsou klidní a ovládají se, odměňte je krátkým pohlazením, klidným slovem nebo i nějakým tím pamlskem. Jestliže se jeden ze psů chová předrážděně, je důležité, abyste vy sami zůstali v klidu. Počkejte, až se ztiší, nebo je dejte od sebe a po chvíli to zkuste znovu.
 • Jednotlivé interakce by měly být krátké a časté. Psi by se měli brzy spřátelit.
 • Dovolte dospělému psu, aby štěně takříkajíc "pozval" do bytu či domu. Oba psi by měli být na vodítku, dokud si štěně byt pořádně neprohlédne a starší pes je klidně a bez jakékoliv reakce přijme. Klidné a tolerantní chování obou psů nadále odměňujte lehkým pohlazením.

Pokud máte obavy, jak bude seznámení štěněte se starším psem probíhat, poraďte se nejdříve s odborníkem. Rádi vám pomohou cvičitelé psů nebo veterináři působící v místě vašeho bydliště. Na oficiálních stránkách České asociace veterinárních lékařů malých zvířat www.cavlmz.cz je sekce pro poruchy chování zvířat, kterou vede MVDr. Martina Načeradská.

Poruchami chování u psů se také zabývá MVDr. Viktorie Sieberová, kontakt na ni naleznete na webových stránkách www.veterina-zabovresky.cz

Puppy sitting behind adult dog in forrest

Příchod dospělého psa do domácnosti, kde již žije pes

Black labrador and crossbreed dog standing together

Pokud již máte doma psa a chcete si osvojit ještě jednoho dospělého psa, nemělo by vás překvapit, že se z nich nestanou nejlepší přátelé okamžitě. Neklesejte však na mysli – pokud je necháte, aby se na neutrální půdě mimo domov trochu oťukali (nejlépe na místě, které ani jeden z nich nezná), není obvykle důvod, proč by se z nich nemohli stát dobří "parťáci".

 • Oba psi musí být na vodítku, a pokud se jedná o velká, nervózní nebo nedůtklivá zvířata, měli by mít pokud možno speciální ohlávku. Nechte je, ať se spolu seznámí.
 • Jestliže na sebe začnou vrčet nebo štěkat, ihned je oddělte, počkejte, až se uklidní, a zkuste to znovu.
 • Pokud spolu ani po mnoha pokusech nejsou schopni vyjít, můžete se obrátit na odborníka na chování psů. Místního odborníka na chování zvířat vám doporučí veterinář, anebo si jej můžete vyhledat na oficiálních stránkách České asociace veterinárních lékařů malých zvířat www.cavlmz.cz. Sekci pro poruchy chování zvířat vede MVDr. Martina Načeradská.
 • Poruchami chování u psů se také zabývá MVDr. Viktorie Sieberová, kontakt na ni naleznete na webových stránkách www.veterina-zabovresky.cz

Příchod nového psa do domácnosti, kde již žije kočka nebo kotě

Při příchodu štěněte do domácnosti, kde již žije kočka, je nutné dbát především na bezpečnost. Kočky mohou některé psy velmi zneklidňovat, takže chvíli trvá, než spolu začnou vycházet! Pokud je pes ve společnosti kočky podrážděný nebo agresivní i po několika pokusech o seznámení, poraďte se s veterinářem a zajímejte se, jestli by kočku a psa nemohl naučit komunikovat odborník na chování zvířat.

Jakmile se nové štěně nebo nový pes cítí v novém domově uvolněně a bezpečně, je čas představit jej kočce. Budete muset prokázat dostatek trpělivosti a dát kočce čas, aby si zvykla na svého nového spolubydlícího, zejména pokud nikdy s přátelským psem v jedné domácnosti nepobývala! Není vzácností, že kočka na nového psa syčí, chňapá po něm, anebo se snaží utéct nebo schovat.

 • Seznamování štěněte s kočkou může být problematické. Vaší povinností je pomoci oběma zvířatům, aby se cítila co nejuvolněněji. Kočka nebo kotě musí být na bezpečném území, kam se pes nedostane. Pes musí být na vodítku.
 • Pokud je pes v klidu, odměňte jej. Pokud opakovaně štěká, je důležité, abyste vy zůstali v klidu.
 • Přibližně po pěti minutách psa odveďte a nechte kočku, aby z místnosti odešla a odpočinula si.
 • Dávejte je k sobě opakovaně na pár minut v různých místnostech, několikrát denně, aby si zvykli na to, že se v domě vzájemně uvidí a ucítí. Psa držte na vodítku.
 • Jakmile vidíte, že obě zvířata jsou klidná a uvolněná, pusťte kočku z bezpečné zóny. Psa stále držte na vodítku. Nechte je, ať se vzájemně "oťukají", a pokud se tolerují, dejte jim oběma najevo svou lásku a náklonnost! Pokud spolu nevychází, je důležité, abyste zůstali v klidu. Pokud je to možné, opakujte tento postup často v různých místnostech bytu či domu.
 • Dokud si nebudete jisti, že zvířata spolu budou vycházet, pečlivě na ně dohlížejte. Psa pusťte z vodítka jen tehdy, jste-li přesvědčeni, že nebude reagovat a nebude se pokoušet kočku pronásledovat. Ujistěte se, že kočka má přístup na místo, kam se pes nedostane a kam může utéct, když se cítí v ohrožení.
 • Kočky a psy krmte zvlášť, aby se mohli nasytit v klidu a neujídali si vzájemně z misek.
 • Kočičí záchod umístěte tak, aby se k němu kočka snadno dostala, ale aby k němu pes neměl přístup. Není to příjemná představa, ale psi vzhledem ke svým mrchožroutským instinktům nevidí nic špatného na požírání výkalů!
 • Zajistěte, aby měla kočka dostatek příležitostí honit a pronásledovat pohybující se hračky. Pes tak bude moci odpočívat beze strachu, že na něj odněkud ze zálohy skočí hravá kočka.

Pokud se pes a kočka nestanou nejlepšími přáteli, nic si z toho nedělejte. Kočky jsou od přírody nezávislá stvoření, která mohou psa jednoduše ignorovat. A to dokonce i v případě, že jeho přítomnost akceptují. Po nějaké době společného soužití se většina koček a psů spřátelí, i když z kočičího úhlu pohledu je výraz přátelství možná až příliš silné slovo! Pokud mají oba svůj vlastní prostor a kočka má navíc místa, kam se pes nedostane, mělo by vše fungovat bez problémů.

Cat and dog sitting down together in grass