Jak a čím krmit dospělé psy

Jakmile štěně vyroste, je čas přejít z krmiva pro štěňata na krmivo pro dospělé psy. K tomu obvykle dochází ve 12 měsících věku u malých plemen a okolo 24 měsíců věku u psů obřích plemen.
Čokoládově hnědý labrador se svým majitelem
Čokoládově hnědý labrador se svým majitelem
Čokoládově hnědý labrador se svým majitelem

Jaké jsou možnosti?

Ať už se rozhodnete pro vlhkou nebo suchou stravu, výběr krmiva je vždy otázkou osobních preferencí – vašich i vašeho psa. Kombinace vlhkého a suchého krmiva prospívá zubům. Pes navíc bude zvyklý na obě textury pro případ, kdy by bylo z nějakého důvodu nutné změnit stravu. Psi mají stejně jako lidé svoje libůstky, takže může chvíli trvat, než zjistíte, které krmivo jim nejvíce vyhovuje.

Ať už si vyberete jakoukoliv recepturu, vězte, že kvalitní kompletní krmiva pro dospělé psy jsou zárukou základní vyvážené výživy.

Pokud má váš pes nějaké zdravotní potíže (např. citlivou kůži nebo choulostivé zažívání), zaměstnanci veterinární praxe vám poradí, které speciální krmivo by pro něj bylo optimální.

Jakmile najdete krmivo, které vašemu psu nejlépe vyhovuje, nemělo by být nutné přecházet na jinou stravu až do doby, než pes začne stárnout (tj. kolem 6-7 let věku). Více informací týkajících se krmení březích fen najdete zde.

Pravidelně sledujte tělesnou kondici vašeho psa: NÁSTROJ HODNOCENÍ TĚLESNÉ KONDICE PSŮ. Přírůstek nebo úbytek váhy může znamenat, že pes nedostává správnou stravu.

Happy labrador

V naší nabídce je široká škála nutričně vyvážených krmiv pro dospělé psy, která odpovídají nutričním nárokům vašeho čtyřnohého přítele. Při výběru vhodného krmiva pro vašeho psa máte více možností.

Důležitou úlohu při výběru správného krmiva hraje plemeno, velikost, věk, způsob života a zdravotní stav psa:

 • Psi menších plemen mají rychlejší metabolismus, což znamená, že rychleji spalují energii: V závislosti na tělesné kondici a míře fyzické aktivity mohou někteří malí psi spotřebovat denně až dvojnásobek energie na kg tělesné hmotnosti v porovnání se psy velkých plemen. Nejlepší krmiva pro malé psy obsahují přidaný protein a jsou bohatá na tuky a sacharidy, které uspokojují jejich vysoké energetické nároky. Rozměry granulí suchých krmiv také odpovídají menší velikosti tlamy a žaludku malých psů.
 • Větší psi mají možná pomalejší metabolismus, rozhodně však mají větší chuť k jídlu! Granule speciálních krmiv pro velké psy jsou větší, takže je psi nehltají a déle je žvýkají. Snížený obsah tuků a koncentrované proteiny pomáhají velkým psům udržovat optimální váhu, čímž se minimalizuje zátěž kloubů a životně důležitých orgánů. Obsahují také glukosamin, který prospívá kloubům.

  Pokud je váš pes mimořádně aktivní anebo se jedná o pracovního psa, můžete se rozhodnout pro speciální recepturu určenou pro "aktivní" způsob života. Toto krmivo obsahuje více tuku, proteinů a vitamínů jako je B12, který usnadňuje uvolňování energie z potravy. Vitamín E zefektivňuje regeneraci svalů po mimořádné zátěži.

  Obecně se doporučuje podávat březím fenám kvalitní krmivo pro štěňata, z něhož získají více energie a dalších klíčových živin, které v tomto období potřebují. Více informací týkajících se krmení březích fen najdete zde: Jak krmit březí fenu.

  Méně aktivní psi potřebují stravu s menším obsahem tuku. Vzniku nadváhy mohou zabránit speciální nízkokalorická krmiva.

  Někteří psi jsou přecitlivělí na určité typy potravin nebo mohou mít zdravotní potíže, při nichž musí držet speciální dietu. Správné krmivo odpovídající potřebám vašeho psa vám pomůže vybrat veterinář.

Pokud si nejste jistí, které krmivo je pro vašeho psa nejvhodnější, poraďte se s veterinářem nebo veterinární sestrou.

Lidé se členů našeho odborného týmu PetCare často ptají, kolikrát denně by měli psa krmit. Podle konkrétního plemene obvykle radíme dávat psovi krmivo jednou nebo dvakrát denně. Menší psi mají menší žaludek, takže mohou dostávat krmivo i častěji. Také velcí psi, kteří mají sklon krmivo hltat, by měli dostávat dvě menší porce namísto jedné velké porce denně. Pokud pes zhltá větší množství krmiva najednou, může mít střevní potíže.

Nejste-li si jistí, jak často byste měli svého psa krmit, poraďte se s pracovníky veterinární praxe, kterou navštěvujete.

Pes by měl dostávat krmivo na klidném místě, které je stranou rušného rodinného života. Krmivo musí pes dostávat v čisté misce a na snadno udržovatelném povrchu, např. na dlážděné podlaze. Pokud psovi miska po podlaze klouže, použijte protiskluzovou podložku nebo speciální gumovou podložku.

Psům, kteří mají sklon rychle hltat, můžete dát krmivo do speciální misky, která je přinutí, aby jedli pomaleji. Starším psům nebo psům, kteří při krmení dělají velký nepořádek, můžete misku postavit na mírně vyvýšené místo.

Pokud máte doma další psy, krmte je ve stejnou dobu, avšak na jiném místě, aby nedocházelo k potyčkám a aby si psi vzájemně neujídali z misek!

Vlhké krmivo pro psy (konzervy/vaničky/kapsičky) by mělo mít při podávání pokojovou teplotu – lépe voní a je stravitelnější. To znamená vytáhnout krmivo z ledničky přibližně hodinu před podáváním. Krmivo můžete také vložit na pár sekund do mikrovlnné trouby, nesmí však být po ohřátí horké.

Vlhké krmivo se rychle kazí, takže je nikdy nenechávejte jen tak stát. Vlhké krmivo po otevření neuchovávejte déle než 24 hodin, a to ani v chladničce.

Naopak suché krmivo se při pokojové teplotě nezkazí. Uchovávejte je v čistém a suchém prostředí, nejlépe ve vzduchotěsné nádobě nebo uzavíratelné krabici, aby se nekazilo a uchovalo si původní aroma.

Většina psů dává přednost křupavému suchému krmivu. Pokud má váš pes raději vlhčené krmivo, anebo by ze zdravotních důvodů neměl dostávat tvrdou stravu, je třeba přidat vodu ke granulím nejméně 30 minut před podáváním. Křoupání suchých granulí pomáhá odstraňovat zubní plak. Jestliže psovi do granulí přidáváte vodu, můžete mu občas dát speciální pamlsek, který odstraňuje zubní povlak. Nejlepší prevencí dentálních onemocnění psů je pravidelné čištění zubů.

Hodinu před krmením a hodinu po krmení by pes neměl vyvíjet intenzívnější fyzickou aktivitu. Psům velkých a obřích plemen hrozí vyšší riziko torze žaludku a zauzlení střev (stav nazývaný dilatace a volvulus žaludku). V takovém případě musí pes okamžitě k veterináři. Tento stav se projevuje nafouklým břichem a dávením. Na psovi je také vidět, že je mu velmi špatně. Pokud máte dojem, že má váš pes vážné potíže, okamžitě volejte veterináře.

Purple dog food icon

Jaké množství krmiva by měl pes dostávat

Množství krmiva, které by měl pes dostávat, záleží na jeho plemeni, způsobu života a tělesné kondici. Dodržujte pokyny ke krmení uvedené na obalu, mějte však na paměti, že slouží pouze jako vodítko.

Každý pes je jiný – nejdůležitější je, aby váš pes dostával dostatek krmiva, aby zůstal zdravý a štíhlý.

Pokud má pes optimální váhu, měli byste pohmatem snadno cítit žebra, která nejsou pokryta silnější vrstvou tuku (žebra by ovšem neměla být vidět). Pes by měl mít při pohledu shora jasně viditelný pas za žebry a neměl by mít žádné kožní záhyby, které se při chůzi houpají ze strany na stranu.

Blue dog icon

Mohu dávat psovi pamlsky?

Pokud svému psu občas dáte zasloužený pamlsek, je třeba kalorie obsažené v pamlscích odečíst od celkového objemu energie v denní krmné dávce, abyste psa nepřekrmovali. Kolik pamlsků a jak často je psovi dávat záleží na tom, jaký typ pamlsků používáte. Obecně platí, že sušenky a žvýkací pamlsky by neměly představovat více než 15 % denní krmné dávky, nebo více než 10 %, pokud psovi dáváte menší chuťovky vyrobené převážně z masa.

Pokud pes dostává stravu na doporučení veterináře, často žádné pamlsky nesmí. To však neznamená, že byste ho nesměli ničím odměnit. Můžete odebrat část granulí z jeho denního přídělu a použít je jako pamlsek nebo odměnu při výcviku.

Některé funkční pamlsky (např. žvýkací pamlsky podporující dobrý stav zubů) jsou k dispozici v různých velikostech pro psy různých váhových kategorií. I když mohou pamlsky představovat až třetinu kalorií, které pes denně potřebuje, jsou obohaceny nezbytnými vitamíny a minerály, které přispívají k vyvážené výživě psa.

Stejně jako u běžného krmiva čtěte pokyny ke krmení na obalu výrobku a pokud si nejste jistí, kolik pamlsků můžete psovi dávat, poraďte se s veterinářem nebo veterinární sestrou.

Informace o tom, co psovi nedávat, je stejně důležitá jako povědomí o tom, co mu prospívá. Sousloví "má pohled štěněte" nevzniklo náhodou – psi ví přesně, jak na to, když jde o získání pamlsků! Psovi rozhodně nedávejte zbytky ze stolu, neboť by to mohlo ohrozit vyváženost jeho stravy. Pokud psovi občas pamlsky dáváte, neměly by představovat více než 10 % jeho běžné stravy. Níže uvedené potraviny psovi v žádném případě nedávejte:

 • Syrové maso. Maso v syrovém stavu může způsobit otravu. Pokud psovi dáváte maso, musí být dostatečně uvařené, aby v něm nepřežily žádné bakterie, a musí být zcela neochucené.
 • Kosti. Lámavé kuřecí a rybí kosti mohou psovi poškodit zuby nebo způsobit obstrukci střev. Totéž platí o velkých kostech. I když lidé svým psům často velké kosti dávají, rozhodně to nedoporučujeme, protože jejich úlomky mohou vyvolat obstrukci střev.
 • Čokoláda.
 • Pro psy je velmi toxická také cibule, hrozny nebo rozinky.

Přečtěte si podrobný seznam látek, které mohou vašemu psovi ublížit

V některých situacích – například když pes začíná stárnout nebo má zdravotní potíže, anebo když je fena březí – je třeba změnit stravu vašeho psa a podávat mu speciální krmivo. Je-li přechod na novou stravu příliš náhlý, může to vyvolat zažívací potíže. Změna proto musí proběhnout pozvolna (v průběhu 7-10 dnů), aby si pes postupně a přirozeně zvykal na nové enzymy a bakterie působící ve střevech.

 • Přimíchejte trochu nového krmiva do stávající stravy nebo psovi nabídněte obě krmiva ve zvláštních miskách.
 • V průběhu 7-10 dnů postupně zvyšujte podíl nového krmiva, dokud nedojde k úplné výměně stravy.

Pokud pes přechází z vlhkého krmiva na suché krmivo, bude si muset nejprve zvyknout na novou texturu. Zpočátku bude pes usilovněji žvýkat, bude jíst delší dobu a téměř jistě bude potřebovat více vody.

Pokud přechází ze suchého krmiva na vlhké krmivo, bude pravděpodobně méně pít a zřejmě mu bude připadat divné, že krmivo není křupavé. Vždy můžete do vlhkého krmiva přimíchat několik křupavých sušenek. Mějte na paměti, že porce suchého krmiva vypadá menší než porce krmiva z plechovky. Jelikož granule obsahují více kalorií, pes dostává stejný objem energie v porci, která je ve srovnání s vlhkým krmivem o něco menší.

Jestliže pes nové krmivo odmítá (týká se i krmiva doporučeného veterinářem), poraďte se s veterinářem. Pes má zřejmě nějaký konkrétní důvod, proč krmivo nechce. Nemějte obavy. Téměř jistě se najde alternativa, která bude vašemu psovi vyhovovat.

Mnoho suchých a vlhkých krmiv pro dospělé psy společnosti Purina patří mezi nejprodávanější v Británii, což je důsledkem vědeckovýzkumných pokroků, které jsme v poslední době učinili v oblasti kvality, chuti a nutričních parametrů našich produktů. Ať už preferujete vlhké nebo suché krmivo, v naší široké nabídce máme receptury, které vašemu psovi v každém stádiu jeho života zajistí spokojenost a zdraví.

Více informací krmivech PURINA pro psy najdete v sekci Krmiva Purina