Přizpůsobení stravy potřebám vašeho psa

Každý pes je jiný – naštěstí existuje široká škála speciálních krmiv, která lze využít k různým účelům (od redukční diety až po zajištění správné výživy v případě zdravotních potíží).
Muž venku mluví na psa
Muž venku mluví na psa
Muž venku mluví na psa

Zdravotní potíže

Za posledních zhruba dvacet let došlo k překotnému vývoji v oblasti dietních krmiv (tzv. "terapeutických" nebo "funkčních" krmiv), která hrají důležitou úlohu v oblasti veterinární péče o domácí mazlíčky. Kromě toho, že tato krmiva obsahují všechny živiny potřebné ke spokojenému životu ve zdraví, vyhovují také dietetickým požadavkům souvisejícím s konkrétními zdravotními potížemi, kterými váš pes může trpět. Speciální krmiva jsou také prospěšná pro psy zotavující se např. po operaci nebo pro zvířata trpící podvýživou, což se bohužel týká některých psů přijatých do záchranných stanic.

Orange nutrition logo

Diety doporučené veterinářem a krmiva na předpis mohou poskytnout nutriční podporu psům, kteří mají následující potíže.

 • Alergie nebo přecitlivělost na potraviny
 • Dermatitida a zánětlivé kožní obtíže
 • Gastrointestinální poruchy jako je zánětlivé onemocnění střev, zácpa, zvracení a průjem
 • Diabetes mellitus
 • Pankreatitida
 • Chronické onemocnění ledvin
 • Poruchy související s močovým traktem a močovým měchýřem
 • Onemocnění jater
 • Městnavé srdeční selhání, vysoký krevní tlak nebo zadržování tekutin
 • Zánětlivá onemocnění kloubů (krmiva jsou vhodná i pro zdravé psy s predispozicí ke kloubním potížím)
 • Klinická obezita

Alergie

Alergie u psů je - stejně jako u člověka - abnormální reakcí imunitního systému na konkrétní potravinu nebo látku. Potravina, kterou většina ostatních psů bez problémů snáší, může alergickému psu působit potíže nebo ho dokonce ohrožovat na životě. Skutečné alergie jsou naštěstí vzácné a neměly by být zaměňovány s běžnějšími a méně závažnými případy "nesnášenlivosti potravin". Většina případů alergie je diagnostikována u mladých zvířat. V důsledku genetických vlivů, základního onemocnění nebo dokonce vystavení psa určité látce však může dojít ke vzniku alergie v jakémkoliv věku. Sledujte tedy pozorně všechny neobvyklé symptomy.

Čím byste měli vašeho psa krmit

Dog and magnifying glass icon

Běžné symptomy alergie na potraviny u psů:

 • Kožní potíže – svědění a zarudlá kůže, lysiny patrné zejména na nohou, tvářích, v podpaží a/nebo v oblasti slabin.
 • Mnohočetné ušní infekce.
 • Gastrointestinální potíže – zvracení a/nebo průjem.
 • Problémy s dýcháním (vzácně).

Pokud má váš pes některý z těchto příznaků, neprodleně se poraďte s veterinářem. Diagnóza alergií je obtížná, neboť všechny tyto symptomy jsou velmi nespecifické a mohou souviset s řadou jiných potíží. Veterinář bude muset psa podrobněji vyšetřit a zjistit příčinu problému, aby našel vhodný způsob léčby a aby se vašemu psu opět dařilo lépe.

Nejúčinnější metodou testování alergie je pokus s vyloučením určitých složek stravy. V rámci tohoto pokusu bude pes dočasně dostávat dietní, často hypoalergenní krmivo. Tento typ krmiv obsahuje proteiny, které jsou tak malé, že nemohou vyvolat alergickou reakci (anebo jen velmi vzácně). Veterinář může také zvolit stravu složenou z karbohydrátů a proteinů, které váš pes doposud neokusil (např. losos a rýže). Tyto proteiny jsou obsaženy v některých krmivech Purina pro alergické psy, jedná se např. o tyto značky .

Během pokusu musíte psovi dávat výhradně jedno z těchto krmiv a nesmíte mu dát žádný z jeho oblíbených pamlsků. To může být náročné, zejména když vám záleží na tom, aby váš pes věděl, že jej máte rádi. Stojí to však za to, neboť jedině tak je možné dostat se k jádru problému!

Na konci pokusu s vyloučením některých složek stravy veterinář vašeho psa vyšetří. Pokud během pokusu nedošlo ke zlepšení příznaků, veterinář může pro zjištění příčiny potíží navrhnout další testy. Pokud ke zlepšení došlo, dalším krokem je postupné znovuzavádění proteinů do stravy s cílem identifikovat přísadu, která působí psovi potíže. Jestliže se po znovuzavedení konkrétní bílkoviny příznaky vrátí, máte viníka a můžete psovi začít dávat některé ze speciálních krmiv pro alergické psy.

Pokus s vyloučením bílkovin je časově náročný a vyžaduje trpělivý přístup. Pokud jsou příznaky obzvláště silné nebo je problém ve více potravinách, měl by na průběh pokusu dohlížet specialista. Máte-li podezření, že váš pes je alergický, anebo potřebujete více informací o alergii u psů, obraťte se na veterináře.

Psi s nadváhou

Overweight dog sitting in grass

Odhaduje se, že nadváhou či obezitou trpí 33 % psů. To je alarmující číslo! Příčina je prostá – psi příliš jedí a nemají dost pohybu, aby spálili přebytečnou energii.

Nejprve je třeba zjistit, kolik pes přijímá kalorií ve stravě, a kolik vydá energie při fyzických aktivitách. Poté můžete začít dávat psovi dietní krmivo a zvýšit objem fyzické aktivity tím, že si občas dáte vycházku navíc. Uvědomte si prosím, že dávat psovi méně krmiva, které běžně dostává, nic neřeší. Naopak, psovi by mohly chybět některé živiny, které nutně potřebuje k životu. Pokud jste provedli hodnocení tělesné kondice vašeho psa a dospěli jste k závěru, že pes má nadváhu, nejlepším řešením je přejít na speciální redukční krmivo. Pes bude účinně hubnout a nebudou mu chybět nezbytné živiny – navíc bude mít z jídla pocit uspokojení, protože bude nadále dostávat přibližně stejně velké porce.

Společnost Purina nabízí řadu speciálních dietních krmiv, jejichž složení bylo navrženo tak, aby vyhovovalo nutričním a zdravotním nárokům konkrétních psů.

Jak krmit psy a štěňata malých plemen

Při krmení psů malých plemen je důležité si uvědomit, že i když mají malou tlamu a malé břicho, potřebují spoustu energie. Víte, že například pomeranský špic spotřebuje dvakrát tolik kalorií na jeden kilogram tělesné hmotnosti než německá doga?

Receptury krmiv pro malá plemena byly vytvořeny s přihlédnutím k těmto odlišných nutričním nárokům. Tato krmiva obsahují koncentrované živiny a jsou bohaté na energii (malí psi mají rychlejší metabolismus, avšak malý žaludek). Je v nich více bílkovin, více tuku, který je zdrojem energie, snadno stravitelné sacharidy a přídavek vitamínů B pro podporu metabolismu. Rozměry granulí suchých krmiv odpovídají menší velikosti tlamy malých psů.

Fluffy toy dog in grass
Jak krmit malé psy

Jak krmit malé psy

 • Za předpokladu, že váš malý čtyřnohý kamarád nemá nadváhu ani podváhu, a že mu veterinář nepředepsal redukční dietní krmivo, záleží jen na vás (a také na preferencích vašeho psa!), zda zvolíte suché nebo vlhké krmivo, nebo směs obou těchto typů.
 • Dodržujte pokyny ke krmení uvedené na obalu, pokud je to však možné, dávejte psovi menší porce, avšak častěji – přibližně 2-3 denně. Malí psi spalují kalorie rychleji, takže pokud dostávají krmivo častěji, budou mít stále dostatek energie.
 • Krmivo psovi dávejte na místě, které je jen jeho, zejména pokud máte doma další psy, kteří rádi ujídají z cizích misek!
 • Krmivo dávejte psovi do misky na úrovni podlahy. Pes bude jíst pomaleji a nebude tolik hltat.
 • Pravidelně a pečlivě sledujte tělesnou kondici svého psa, abyste jej nepřekrmovali. Nadváha neprospívá malým končetinám a kloubům malých psů a tukové vrstvy v oblasti pasu (kde se tuk obvykle ukládá) mohou být příčinou diabetu nebo srdečních obtíží.
 • Pokud si nejste jistí, jak malé psy krmit nebo jak často jim podávat krmivo, promluvte si o tom s veterinářem, který vám ochotně zodpoví všechny vaše otázky.

Společnost Purina nabízí několik speciálních receptur, které byly vyvinuty tak, aby vyhovovaly nutričním nárokům psů malých plemen – krmivo, které bude nejlépe vyhovovat vám i vašemu psovi, si vyberte zde.

Jak krmit psy a štěňata velkých plemen

Large dog walking in woods

Velcí psi mají stejně jako psi malých plemen specifické nutriční nároky. V pokynech na obalech krmiv pro psy velkých a obřích plemen jsou například doporučovány nižší dávky na kg tělesné hmotnosti, protože mimořádně velcí psi mají pomalejší metabolismus než malí psi.

Jak krmit psy velkých plemen

Jak krmit psy velkých plemen

 • Psi velkých plemen mají tendenci krmivo příliš hltat, což může vyvolat střevní potíže. Je proto lepší dávat jim dvě menší porce denně než jednu velkou porci denně.
 • Hodinu před krmením a hodinu po krmení by velcí psi neměli vyvíjet intenzivnější fyzickou aktivitu, protože jim hrozí vyšší riziko torze žaludku a zauzlení střev (stav nazývaný dilatace a volvulus žaludku). V takovém případě musí pes okamžitě k veterináři. Tento stav se projevuje nafouklým břichem a dávením. Na psovi je také vidět, že je mu velmi špatně. Pokud máte dojem, že váš pes má vážné žaludeční potíže, volejte okamžitě veterináře.
 • Množství krmiva, které by měl váš pes dostávat, závisí na tom, jakého je plemene, jaký má denní režim a jaké krmivo mu dáváte (například zda se rozhodnete dávat mu speciální krmivo pro velké psy nebo ne). Vždy si pečlivě projděte pokyny ke krmení na obalu, neboť krmná dávka závisí zároveň na plemeni i věkové kategorii. Pamatujte, že tyto pokyny slouží pouze jako vodítko a že možná bude potřeba krmnou dávku mírně upravit, aby si váš pes udržel optimální tělesnou kondici.
 • Štěně by mělo dostávat krmivo na tichém místě stranou rušného rodinného života. Pokud máte doma další psy, krmte je odděleně, aby nedocházelo k potyčkám a psi si vzájemně neujídali z misek!
 • Aby pes tolik nehltal a neměl zažívací potíže, můžete mu dát misku na mírně vyvýšené místo nad úrovní podlahy.
 • Zdá-li se vám, že váš pes velkého nebo obřího plemene nemá správnou váhu, poraďte se s veterinářem. Pomoci mohou speciální nízkokalorická krmiva. I když jsou méně tučná, obsahují veškeré potřebné vitamíny a minerály, takže pes dostává i navzdory nižšímu obsahu energie kompletní a vyváženou stravu.

Nutriční nároky psů velkých a obřích plemen splňuje několik speciálních receptur Purina, které byly vyvinuty na základě nejnovějších vědeckých poznatků v oblasti kvalitativních, chuťových a nutričních parametrů krmiv pro psy. Více informací o krmivech, která budou nejlépe vyhovovat vám i vašemu psovi, získáte zde.