Speciální krmiva

Stejně jako má každá kočka jinou osobnost, má také mírně odlišné nutriční nároky – někdy to dokonce znamená, že je třeba jim dávat úplně jiný typ stravy. Naštěstí je řada možností, z nichž můžeme vybírat.
Kočka při krmení
Kočka při krmení
Kočka při krmení

Zdravotní potíže

V současné době je k dispozici široká nabídka receptur, které byly speciálně navrženy tak, aby podporovaly léčbu a dietní režim koček s konkrétními zdravotními obtížemi. Dietetická krmiva doporučovaná veterináři dnes v moderní veterinární medicíně dokonce hrají hlavní úlohu. Jednotlivé produkty jsou výsledkem průlomových výzkumných iniciativ, díky nimž obsahují speciální krmiva vyváženou směs živin a současně splňují specifické dietní požadavky.

Krmiva doporučovaná veterináři mohou pomoci kočkám s těmito zdravotními obtížemi:

  • Alergie nebo přecitlivělost na potraviny
  • Dermatitida a zánětlivé kožní obtíže
  • Gastrointestinální poruchy jako je zánětlivé onemocnění střev, zácpa, zvracení a průjem
  • Diabetes mellitus
  • Chronické onemocnění ledvin
  • Poruchy související s močovým ústrojím a močovým měchýřem
  • Onemocnění jater
  • Městnavé srdeční selhání a vysoký krevní tlak
  • Klinická obezita

K dispozici jsou také specializovaná krmiva pro období rekonvalescence (např. pro podvyživené kočky, kočky po operaci atd.).

Orange nutrition icon

Kočky s nadváhou

Kočky, které mají nějaká ta kila navíc, nejsou v současné době vzácností. Důvod je prostý – příliš mnoho přijatých kalorií a nedostatek fyzické aktivity! Nejenže musíte sledovat, co a v jakém množství kočka jí, musíte dbát i na to, aby měla dostatek pohybu.

Problém s nadváhou však nevyřešíme jednoduše tím, že kočce snížíme její denní příděl krmiva. Mohlo by se totiž stát, že nebude mít dostatečný přísun všech živin, které nutně potřebuje. Díky speciální receptuře bude kočka dostávat veškeré potřebné živiny v dostatečně velkých porcích krmiva, které jí pomůže zhubnout.

Pokud má vaše kočka nadváhu, je především nutné ujasnit si, co přesně za celý den spořádá – týká se to samozřejmě také nejrůznějších pamlsků a chuťovek. Dát kočce občas pamlsek je zcela v pořádku – pamlsky však musíte započítat do jejího denního příjmu kalorií!

Pomocí našeho praktické nástroje hodnocení tělesné kondice získáte představu o tělesné konstituci vaší kočky a zjistíte, jaká je její optimální kondice (a dozvíte se také, jak ji udržovat).

Kočky chované v bytě či v domě

Řada koček prožije spokojený život ve zdraví, aniž by kdy opustila byt. Život v omezeném prostu má však své limity – zejména pokud jde o fyzickou aktivitu! Vaše kočka proto musí mít spoustu příležitostí k pohybu ve formě pravidelného času na hraní. Bez dostatečného pohybu by mohla přibírat. Z toho důvodu obsahují receptury pro kočky chované v bytě či domě více proteinů a méně tuku než standardní krmiva. Navíc obsahují přísady, které tyto kočky udržují v optimální kondici.

Kočky chované v bytě či v domě také častěji trpí zadržováním smotků chlupů (bezoárů) v trávicím ústrojí. Příčinou může být častější olizování, anebo si toho u těchto koček jednoduše více všímáme! Řada krmiv pro kočky chované v bytě či v domě proto obsahuje přídavek vlákniny, prebiotik a probiotik, které prospívají střevům a usnadňují průchod bezoárů zažívacím traktem. Tyto přísady také zmírňují zápach steliva, což je bonus pro vás i pro vaši kočku!

Alergie

Skutečné alergie na potraviny nebo nesnášenlivost stravy jsou u domácích mazlíčků vzácné a postihují pouze 0,1 % koček a psů. Pokud však zvíře skutečně alergií trpí, jedná se o velmi stresující stav, který někdy může i být i životu nebezpečný. Přibližně 97 % diagnostikovaných případů alergie se projevuje kožními symptomy, přičemž 10-15 % z nich jsou způsobeny zažívacími obtížemi – je důležité stanovit přesnou diagnózu, jelikož tyto příznaky jsou pozorovány u řady dalších kožních a gastrointestinálních onemocnění.

Jediným přesným způsobem, jak diagnostikovat skutečnou alergii na potraviny nebo nesnášenlivost stravy, je pokus s vyloučením určitých složek stravy, který probíhá pod dohledem veterináře. Většina alergií u koček je důsledkem reakce na proteiny v potravě. Cílem je proto identifikovat zdroj proteinu, který způsobuje potíže. Veterinář kočce předepíše hydrolyzované krmivo nebo stravu s novým proteinem na dobu 6-12 týdnů. Poté začne do stravy přidávat jednotlivé zdroje proteinů s cílem identifikovat alergen (alergeny) vyvolávající obtíže.

Je důležité si uvědomit, že alergie na potraviny je u koček stejně jako u člověka abnormální reakcí imunitního systému. V samotné potravině chyba není – jedná se prostě o neobvyklou reakci organismu kočky!

Speciální krmiva společnosti PURINA®

Abychom uspokojili specifické nutriční nároky některých koček, vyvinuli jsme speciální receptury, které jsou základem našich značkových dietních krmiv. Více informací naleznete v sekci krmiva Purina.