article_housetrained
toaleta

PROČ MOJE KOČKA STÁLE JEŠTĚ NEPOUŽÍVÁ SVOU TOALETU?

Dobrá otázka. Jelikož chování koček spojené s močením může být složité, naučit kočku čistotnosti může být velmi obtížné. Proč je to tedy takový problém?

​Za prvé, jak poznáte rozdíl mezi značkováním močí (sexuálním a územním) od pouhé nečistotnosti? Jestliže stojí a rozstřikuje malé množství moči na svislý povrch, pak nejspíš značkuje. Pokud ale dělá poměrně velkou louži moči, pak močí na nesprávném místě. Zde se budeme zabývat druhým problémem, protože ten je z těchto dvou ten složitější.

Příčin pro močení doma je nespočet. Mezi nejčastější patří onemocnění (zánět močového měchýře, močové kameny, osteoartritida, diabetes) a stres související se změnou životního prostředí (stěhování, příchod někoho nového do domu atd.). Další příčinou může být nedostatek stimulace, jakož i nesprávné nakládání se stelivem, například nesprávné umístění kočičí toalety.

​Snižte její stres


​Pokud nebyl zjištěn žádný lékařský důvod, dalším krokem je snížení stresu v jejím životě. Je důležité mít na paměti, že toto chování, ať je jakkoliv nepříjemné, je její způsob, jak vám říci, že něco není v pořádku. Takže když ji potrestáte za to, že močí mimo svou toaletu, může to celou situaci ještě zhoršit, protože tím dochází ke zvýšení stresu. V každém případě, začněte tím, že obohatíte její prostředí, omezíte zdroje stresu a umístíte toaletu blízko místa, které znečistila. Měla by být odkrytá a měla by již obsahovat trochu její moči, která ji navede. Současně je vhodné poradit se s kočičím psychologem, který vám pomůže identifikovat příčiny a najít vhodný postup. Čím více jí budete rozumět, tím lépe budete schopni najít řešení.

​6 týdnů je průměrný věk, kdy by kočka měla umět používat toaletu. To je těsně po odstavení.