dehydratace

KOČKA A DEHYDRATACE

Vzhledem k původu kočičích druhů kočky příliš nepijí a mají sklon k dehydrataci. Dehydratace nastává tehdy, když kočka ztratí příliš mnoho vody z těla spolu s elektrolyty, které jsou životně důležité pro její tělesné funkce. I když se zdá bezvýznamná, dehydratace, pokud se neléčí, může způsobit závažné zdravotní problémy.

​Důležitou součástí vlastnictví kočky je schopnost rozpoznat známky toho, že vaše kočka je dehydratovaná. K příznakům dehydratace patří letargie, odmítání krmiva, lapání po dechu, zapadlé oči a suché, lepkavé dásně.

Dobrým testem, když chcete zjistit, jestli je vaše kočka dehydrovaná, je tvorba „kožní řasy“. Dvěma prsty jí chytněte kůži v oblasti ramen a jemně ji vytáhněte nahoru – pokud je dostatečně hydratovaná, měla by se kůže okamžitě vrátit zpět do normální polohy. Pokud je dehydratovaná, bude se kůže vracet do normální polohy pomaleji, zatímco pokud kůže zůstane vytažená ve tvaru řasy i poté, co ji pustíte, znamená to, že je nebezpečně dehydratovaná a musíte ihned navštívit veterináře.

Někdy však mohou být příznaky obtížněji zjistitelné, zejména v případě, že má vaše kočka nadváhu nebo podváhu. V případě jakýchkoliv pochybností navštivte pro jistotu veterináře. Zejména proto, že příčinou dehydratace je často jiný základní problém.

​Zajištění pitného režimu


V situacích, kdy kočka zvrací nebo má průjem, pravděpodobně ztratila velké množství tekutin a může jí hrozit dehydratace. Je-li schopná pít, umístěte ji na chladné, tiché místo s čerstvou vodou. Pokud pít schopná není, navštivte veterináře, protože může potřebovat infuzi, aby se zabránilo vážné dehydrataci.

I přesto, že je vaše kočka ve skvělé kondici, mohla by být stále ohrožena dehydratací, pokud se nebudete mít na pozoru. Vždy zajistěte, aby měla k dispozici čerstvou, čistou vodu a denně jí umývejte misky. Rovněž jí zkuste poskytnout více zdrojů vody po celém domě.

Některé kočky mají citlivé vousky, proto jí zkuste nabídnout širší misku nebo kočičí vodní fontánu. Řada koček má raději tekoucí vodou než vodu v misce. Fontána může být dobrý nápad, pokud je kočka v pití zdrženlivá.

A na závěr, pokud málo pije a jí suché krmivo (jež obsahuje malé množství vody a nemůže poskytnout hydrataci, kterou její tělo potřebuje), zajistěte jí dostatečnou hydrataci, zejména během horkých období, kdy její tělo ztrácí velké množství vody. Zároveň se postarejte, aby vždy měla k dispozici misku s čerstvou pitnou vodou. A pokud se vám zdá, že vaše kočka není správně hydratovaná, můžete ji k pití přimět tím, že jí do vody přidáte šťávu z masa.

​10 let a více. Některé kočky jsou ohroženy dehydratací více než jiné, například starší kočky, kočky starající se o koťata nebo kočky trpící cukrovkou.
​Na cestě. Při cestování s kočkou je důležité, aby měla neustálý přístup k vodě, zejména po cestě letadlem, nebo pokud trpí zvracením při cestování.