kastrace

JAKÝ VLIV MÁ KASTRACE NA MOJI KOČKU?

​Kastrace, neboli sterilizace kočky je důležitou součástí úlohy zodpovědného majitele. Pojďme se na ni teď zaměřit!​

​Každý rok jsou utraceny miliony nechtěných koček – kočka může mít svůj první vrh ve věku kolem šesti měsíců a potom až tři vrhy po šesti koťatech ročně! Ale kromě nechtěných vrhů existuje mnoho dalších důvodů pro kastraci vaší kočky.

U kočky vykastrované před dosažením 12 měsíců věku existuje nižší riziko vzniku rakoviny mléčných žláz nebo rakoviny vaječníků, protože tyto orgány jsou odstraněny. Kastrace kocoura snižuje pravděpodobnost, že bude značkovat své teritorium postřikem moči, prát se s ostatními kocoury a eliminuje možnost rakoviny varlat.

Je známo, že kočky i kocouři jsou po kastraci klidnější, milejší a více tíhnou k domovu.

​Po zákroku


​Většina koček se po zákroku velmi rychle zotaví, ale dávejte pozor na doporučení svého veterináře. K obvyklým doporučením patří držet kočku několik dní doma a poskytnout jí klidné místo na zotavení, stranou od ostatních zvířat. V prvních dnech po operaci se jí snažte zabránit v běhání či skákání, a pokud si vaše kočka olizuje ránu, použijte ochranný kuželový límec. Denně ránu kontrolujte, a jestliže se objeví zarudnutí, otok nebo výtok, ihned navštivte veterináře.

Mnozí majitelé se obávají, že jejich kočka bude po kastraci přibírat na hmotnosti. Je pravda, že vaše kočka může být méně aktivní a bude potřebovat méně kalorií za den. Pokud zjistíte, že přibírá na hmotnosti, vyberte jí krmivo připravené speciálně pro kastrované/sterilizované kočky s upraveným poměrem tuků a bílkovin.

​8 týdnů až 6 měsíců – toto je ideální věkové rozpětí pro kastraci vaší kočky.
​Měla by mít kočka před vykastrováním koťata? Ne, je to pověra! Ve skutečnosti je nejlepší, aby byla vykastrována co nejdříve, protože první říje jsou obecně velmi nenápadné.