Pořizujeme si kočku

Rozhodnutí, že si osvojíte kočku, je velmi vzrušující, přináší však také řadu otázek. Musíte si například ujasnit, o jaké plemeno máte zájem. Troufnete si na malé neposedné kotě nebo bude vašemu způsobu života vyhovovat spíše klidnější starší kočka?
Šedá kočka ležící na boku
Šedá kočka ležící na boku
Šedá kočka ležící na boku

Proč jsou kočky tak skvělými společníky

Cat being tickled on head by owner

O tom, že jsou kočky vynikajícími společníky, není pochyb. Vždyť co může být lepšího než přijít domů po náročném dni a těšit se z blízkosti spokojeně předoucího huňatého stvoření, které vás bezvýhradně zbožňuje?

Studie prokázaly, že majitelé domácích mazlíčků jsou celkově zdravější a spokojenější než lidé, kteří doma zvíře nemají. Nezapomínejte však, že rozhodnutí pořídit si kočku je velká zodpovědnost a závazek na celý život. Pokud jste na takový závazek připraveni, pak se můžete těšit na řadu příjemných věcí, které soužití s kočkou přináší:

 • Bylo prokázáno, že přítomnost kočky v domácnosti snižuje míru stresu.
 • Majitelé koček mají obecně nižší krevní tlak než lidé, kteří doma zvíře nemají.
 • V porovnání s lidmi, kteří doma zvíře nemají, mají majitelé zvířat silnější imunitní systém a rychleji se zotavují z nemocí.
 • Děti vyrůstající v domácnosti, kde žijí kočky, jsou obecně méně často nemocné než děti, které doma zvíře nemají.
 • Kočky jsou láskyplná a charakterní stvoření, která si však zároveň střeží svoji nezávislost, což mimo jiné znamená, že nevyžadují tolik péče jako ostatní domácí mazlíčci.
 • Kočky lidem pomáhají rychleji se zotavit z emocionálních traumat jako je například ztráta blízké osoby.

Soužití s kočkou má řadu výhod, je nicméně důležité kočku pečlivě vybírat tak, abyste se k sobě vzájemně hodili. Kočka, kterou si vyberete, bude závislá na vašem životním stylu a vašich osobních preferencích. Někdo chce starší kočku, se kterou se bude mazlit a která mu bude sedávat na klíně, jiný uvažuje o kočce speciálního plemene, které si vychová od kotěte.

Předtím, než učiníte závazné rozhodnutí pořídit si kočku, mohou vám dát naši odborníci na péči o domácí zvířata (divize PetCare) několik námětů k zamyšlení.

Jaké plemeno koček zvolit?

V České Republice je uznáno mnoho různých plemen a barevných variet čistokrevných koček domácích, což znamená, že při rozhodování o koupi kočky máte skutečně z čeho vybírat. Čistokrevné kočky dělíme do sedmi základních variet:

 • Perské
 • Britské
 • Polodlouhosrsté
 • Barmské
 • Orientální
 • Siamské
 • Cizokrajné

Největší výhodou koupě čistokrevného kotěte nebo čistokrevné kočky je skutečnost, že do určité míry víte, co od ní můžete očekávat. Například u čistokrevné siamské kočky je vyšší pravděpodobnost, že se bude více hlasově projevovat, bude vyvádět nezbednosti a bude vyžadovat vaši pozornost. Pokud si pořídíte čistokrevné kotě, máte jasnější představu o tom, jak bude kočka v dospělosti velká, jak dlouhou bude mít srst a jaké zdravotní potíže, specifické pro dané plemeno, by ji mohly trápit.

Je třeba si uvědomit, že občas bohužel dochází k páření příbuzných jedinců, což může způsobovat vyšší náchylnost čistokrevných koček ke geneticky zprostředkovaným chorobám nebo problematickým projevům chování. Tyto i další informace týkající se zvláštností jednotlivých plemen je třeba brát při pořizování kočky v úvahu.

Veškeré informace ohledně čistokrevných plemen koček a jejich šlechtitelů v České Republice jsou dostupné na stránkách Sdružení Chovatelů koček v České Republice

Kříženci pocházejí z čistokrevných rodičů různých plemen. Řada nových čistokrevných plemen vznikla pečlivým křížením odlišných plemen (např. tonkinská kočka vznikla křížením siamské a barmské kočky).

I když se křížení někdy provádí účelově s cílem vytvořit nové plemeno, většinou k němu dochází náhodně, když se čistokrevná samice spáří se samcem jiného plemene. U křížených koťat můžeme občas pozorovat některé behaviorální i fyzické rysy pocházející z obou původních plemen.

Tyto kočky nepocházejí z čistokrevných plemen. Obvykle je označujeme termíny "domácí krátkosrstá" nebo "domácí dlouhosrstá" kočka.

Pokud uvažujete o tom, že si pořídíte kočku smíšeného plemene, počítejte s tím, že nebudete mít jistotu, co přesně z kotěte vyroste, a nebudete vědět, která plemena se podílejí na jeho DNA. Může se to projevit například nevyzpytatelnou a nezbednou povahou nebo odlišně vzorovanou srstí. Jednotlivá plemena koček se - na rozdíl od psů - naštěstí tak výrazně neliší velikostí či tvarem těla, takže by nemělo být zas až tak překvapivé, jak bude vaše kočka vypadat, až vyroste!

Obecně platí, že míšenci jsou zdravější než čistokrevné kočky, protože mají širší genofond a méně genetických dědičných poruch. Mohou mít také vyváženější a vyrovnanější osobnost! Koťata a kočky smíšených plemen jsou konec konců také levnější a dostupnější.

Mám si pořídit dospělou kočku nebo kotě?

Je těžké odolat touze pořídit si koťátko. Jsou mazlivá, hravá a do určité míry si je můžete od útlého věku vychovat podle svých představ. Zároveň vyžadují spoustu pozornosti a musíte s nimi zacházet velmi obezřetně – zejména když začnou vyvádět! Opravdu jste připraveni věnovat nemálo času a energie uspokojování potřeb kotěte? Pokud uvažujete o pořízení kotěte, musíte tyto aspekty vzít v úvahu.

Když si vybíráte kotě z celého vrhu, hledejte jedince, kteří na váš dotek a hlas a také na své sourozence reagují živě, ne však agresivně. Z kotěte, které se straní svých sourozenců a tvrdošíjně odmítá se k vám odmítá, pravděpodobně vyroste plachá kočka, s níž nebude snadné zacházet. Pokud vám kotě opakovaně chňapá zuby a drápky po rukou, může to znamenat, že až vyroste, bude se chovat agresivně.

Při výběru kotěte dbejte na to, aby působilo zdravým dojmem. Kotě by mělo mít jasný pohled a čisté oči, uši bez mazu, hladké drápky a zářivou a hustou srst (záleží na plemeni) bez známek zamoření blechami. Pokud kotě kupujete od chovatele, je možné, že již absolvovalo veterinární prohlídku, která potvrdila, že je zdravé. Pokud tomu tak není, požádejte prodávajícího, aby vám před konečným rozhodnutím o koupi umožnil vzít kotě na prohlídku.

Pokud již máte doma nejméně jednu kočku, pak pořízení kotěte může znamenat menší sociální třenice než příchod další dospělé kočky. Pokud zatím kočky nemáte, ale plánujete jich mít v budoucnu více, můžete si pořídit více koťat najednou. Když budou společně vyrůstat, měli by spolu v budoucnu dobře vycházet! Více informací najdete v našich pokynech zde: Jak začlenit novou kočku mezi ostatní zvířata v domácnosti

I dospělé kočky mohou být hravé a velmi láskyplné, je však třeba počítat s tím, že si mohou z minulosti nést určité emocionální břemeno, zejména pokud měly smůlu a neměly lehký start do života. Ať již byly vystaveny jakýmkoliv vlivům, jejich osobnost je z velké části formována ještě před tím, než vstoupí do vašeho života. Někdy je možné od předchozího majitele nebo zaměstnanců útulku získat informace, díky nimž budete zhruba vědět, co můžete od kočky očekávat a jak jí můžete pomoci zvyknout si na nové prostředí – jedná se například o zvyky související s chozením na záchod, preference týkající se krmiva nebo o její osobnostní rysy.

U dospělých a starších koček je menší pravděpodobnost výskytu problémů jako je močení na nevhodných místech nebo projevy agresivity, zejména vůči ostatním kočkám. Starší kočky jsou také ideálními společníky na mazlení, neboť mají méně energie než koťata a velmi rády si vám zdřímnou na klíně.

Po celé zemi existuje velké množství různých dobročinných organizací, útulků a chovných stanic, které se zabývají osvojováním zvířat. Mnoho z nich najdete na internetu. Seznam koček, které potřebují nový domov, může mít i váš veterinář. Existují i speciální umísťovací výstavy koček z útulků, o kterých se můžete informovat u veterinářů ve vašem okolí.

Mám si pořídit kočku nebo kocoura?

Jak kočky, tak kocouři jsou skvělými společníky, a za předpokladu, že jsou vykastrovaní, existuje mezi nimi jen minimum rozdílů v chování. Občas slýcháme, že kočky jsou mazlivější a kocouři nezávislejší, existuje však spousta neuvěřitelně mazlivých kocourků, stejně jako hrdých a nezávislých koček. Když při výběru kočky uvažujete o tom, jaké zvolit pohlaví, mějte na paměti tyto užitečné tipy:

 • Samci jsou obecně o něco větší než samičky.
 • Nekastrovaní kocouři se častěji toulají mimo domov, což zvyšuje riziko potyček s ostatními kočkami z okolí nebo nebezpečí poranění při dopravní nehodě.
 • Nekastrovaní kocouři si také častěji značkují teritorium močí.
 • Nekastrované samice mohou být velmi hlasité a není jednoduché udržet je doma, když začnou hárat. Samice mohou zabřeznout již ve věku pěti měsíců, což znamená, že vaše kotě může mít velmi brzy vlastní koťata!
 • Kočky z útulků obvykle bývají již vykastrované, ale je třeba si tuto skutečnost u pracovníků útulku ověřit. Více informací o kastraci získáte zde: .
 • Výběr pohlaví nového zvířete může být ovlivněn také tím, zda již nějaké kočky máte. Pokud již máte doma společenského (kastrovaného) kocoura, nejlepší volbou pro něj a koneckonců i pro vás je mladá (kastrovaná) samička.
 • Kastrace samičky je obecně dražší než kastrace kocoura, náklady se navýší, pokud je kočka již březí. Většina útulků kočky nechá kastrovat ještě předtím, než je nabídne k osvojení.

Ať už se při hledání kočky, která se dokonale hodí do vaší rodiny, rozhodnete jakkoli, jedno je jisté – s novým čtyřnohým přítelem vás čekají vzrušující a nezapomenutelné zážitky! Další informace o tom, co dělat, aby se u vás kočka cítila jako doma, jsou uvedeny zde: Co dělat, aby byla vaše domácnost pro kočku bezpečná?.