Nejčastější dotazy týkající se kastrace koček

Gratulujeme – vaše rodina se rozrostla o roztomilého a hebkého chlupáčka! Dokud je kotě malé a roztomilé, těžko si představit, že by mohlo mít vlastní koťata.
Černá kočka odpočíváq
Černá kočka odpočíváq
Černá kočka odpočíváq

Nejčastější dotazy týkající se kastrace koček a koťat

Brown cat relaxing

Gratulujeme – vaše rodina se rozrostla o roztomilého a hebkého chlupáčka! Dokud je kotě malé a roztomilé, těžko si představit, že by mohlo mít vlastní koťata.

Jakmile však mladá kočka dosáhne ve čtyřech až šesti měsících pohlavní zralosti, může se skutečně stát, že má mladé ještě ve věku, kdy je sama považována za kotě! Jako novopečení majitelé kočky byste proto měli o její kastraci začít uvažovat hned zpočátku .

Pokud kočku necháte kastrovat, nemůže neplánovaně zabřeznout. Kastrace také kočky chrání před některými chorobami.

Rozhodování o kastraci kočky nemusí být nijak složité, pokud se spolehnete na informace od členů našeho týmu odborníků na péči o zvířata (PetCare Team). Ti vám rádi poskytnou veškeré potřebné informace, abyste mohli učinit rozhodnutí, jež bude nejlepší pro vaši kočku i pro vás samotné..

Kastrace je běžná rutinní operace, během níž jsou kočce či kocourovi odstraněny pohlavní reprodukční orgány.

Purple cat icon

U samic kastrace znamená odstranění vaječníků a dělohy, i když někdy se odstraňují pouze vaječníky. Kastrace se obvykle provádí malým řezem na levém boku, řez je možné také provést pod linií pasu.

Blue cat icon

Kocourům se při kastraci odstraňují varlata. U samců je zákrok mnohem jednodušší a rána se nemusí ani šít.

Kastrace je velmi jednoduchý zákrok, během něhož kočka necítí žádnou bolest, neboť se provádí v anestézii.

Po zákroku dá veterinář zvířeti injekci analgetika, aby v pooperačním období příliš netrpělo. Veterinář by vám také měl dát protizánětlivé léky a analgetika, které můžete kočce dávat během rekonvalescence v domácím prostředí.

Jelikož u kocourů je kastrace daleko méně invazivní, podávají se jim léky pouze po dobu jednoho dne. Samice by měly dostávat léky po dobu tří dnů, aby se zotavily co možná nejrychleji a s co nejmenšími bolestmi.

Kastrace má pro kočky a kocoury řadu výhod. Kočka bude například méně náchylná k některým onemocněním a nemůže u ní dojít k nechtěnému zabřeznutí. Další výhody kastrace:

 • Potlačení pro člověka nepříjemného chování souvisejícího s pohlavní zralostí, např. značkování území močí.
 • U kastrovaných koček je nižší pravděpodobnost, že se zatoulají a ztratí, čímž se také snižuje riziko, že je srazí auto nebo že se zapletou do rvaček s jinými kočkami.
 • Kočka může být mazlivější. Chování samiček se často zjemní.
 • Nižší riziko vzniku některých onemocnění včetně leukémie a AIDS koček.
 • Nižší riziko vzniku infekce dělohy u samiček.
 • U samiček kastrovaných v útlém věku je nižší riziko vzniku rakoviny mléčné žlázy.

Doporučujeme, abyste nechali mladou kočku vykastrovat ještě před tím, než dosáhne pohlavní zralosti a může mít vlastní koťata. Kočky pohlavně dozrávají zhruba ve věku 4 až 6 měsíců. Začátek puberty poznáte podle toho, že kočky začnou velmi hlasitě mňoukat a kocouři si pravděpodobně začnou značkovat území močí.

Pracovníci některých útulků a veterinárních praxí doporučují časnou kastraci koček od věku 12 týdnů, někdy i dříve.

Pokud chcete zabránit tomu, aby vaše kočka zabřezla, nebo aby váš kocour oplodnil jinou kočku, nepouštějte je ven, dokud je nedáte kastrovat.

V prvé řadě si musíte domluvit návštěvu u veterináře. Veterinář vás pravděpodobně požádá, abyste kočku ještě před operací přivedli na předanestetické vyšetření.

V každém případě budete požádáni, abyste večer před anestézií kočku nekrmili – vodu kočce dejte jako vždy, ráno však misku s vodou schovejte, aby kočka už před operací nepila.

Většinou to probíhá tak, že ráno kočku necháte u veterináře a později téhož dne si ji vyzvednete.

Orange online icon

Pokud chcete nechat kočku kastrovat ale nemůžete si to z finančních důvodů dovolit, obraťte se na městský úřad, vašeho veterináře či místní útulek. Některá města v České Republice přispívají na kastraci koček občanům, kteří ve městě žijí. Někteří veterináři kastrují kočky za velice malý finanční obnos, pokud si chovatel jinak operaci nemůže dovolit.

Po kastraci jsou zvířata spavější, jejich stav by se nicméně měl velmi rychle normalizovat a měla by se jim také vrátit jejich obvyklá živost. Průběh rekonvalescence se liší podle pohlaví, neboť operace u samců a samiček se provádí odlišným způsobem. Níže uvádíme několik tipů, jak můžete své kočce nebo svému kocourovi ulehčit rekonvalescenci po kastraci.

Samci po kastraci

 • Kastrace u kocourů by neměla mít žádné nebo jen minimální vedlejší účinky.
 • První noc po kastraci buďte pro jistotu svému kocourovi nablízku.
 • Veterinář by vám měl dát protizánětlivé léky a analgetika – kocour by je měl potřebovat pouze jeden den.
 • Na druhý den již můžete kocoura pustit ven jako obvykle.

Samičky po kastraci

 • Vzhledem k tomu, že u samiček je kastrace invazivnější, trvá u nich rekonvalescence o něco déle než u kocourů.
 • První noc po kastraci buďte pro jistotu své kočce nablízku.
 • Veterinář by vám měl dát protizánětlivé léky a analgetika – kočka je bude potřebovat ještě asi tři dny po operaci.
 • Kočka bude muset nosit ochranný límec, aby si neolizovala ránu a nekousala stehy.
 • Veterinář vás objedná na dvě kontrolní vyšetření, která proběhnou tři a deset dnů po operaci. Dokud vám veterinář po deseti dnech od kastrace neřekne, že kočka může chodit ven jako obvykle, nepouštějte ji z domu.
 • Pokud při operaci nebyly použity vstřebatelné stehy, veterinář vám sdělí datum, kdy kočku přivedete na vytahování stehů – obvykle je to 7 až 10 dnů od operace.
Purple food icon

Přírůstek váhy

Kastrace někdy souvisí s přibýváním na váze. I když operace s nárůstem hmotnosti přímo nesouvisí, kastrované kočky ztrácí motivaci toulat se, aby našly sexuálního partnera. Jelikož se v důsledku toho méně pohybují, mohou trochu přibrat.

Pokud si všimnete, že vaše kočka přibírá, můžete ji přimět k pohybu tím, že si s ní budete hrát nebo ji budete brát na procházky v postroji.

Můžete také kočce změnit jídelníček – pomoci by mohlo jedno z našich dietních krmiv.

Blue medical icon

Poruchy močového ústrojí

Po kastraci může být kočka náchylnější ke vzniku potíží v oblasti močového traktu. Pokud si všimnete, že kočka mění návyky související s močením (např. chodí častěji na záchod, na záchodě si dřepne, ale nemočí, nebo močí krev), obraťte se na veterináře.

 • Poté, co kočka (samička) dosáhne pohlavní zralosti, bude v říji přibližně každé tři týdny. Během říje může nahlas mňoukat a být velmi neklidná, což vám a vašim blízkým může znepříjemňovat život.
 • V tomto období musíte kočku velmi důkladně hlídat, aby se nedostala do kontaktu s roztouženými samci z okolí a následně nezabřezla.
 • Kočky mohou mít za rok až tři vrhy po šesti koťatech, což se může dosti prodražit.
 • Během říje může mít kočka sklon toulat se dál od domu, čímž se zvyšuje riziko, že ji srazí auto.
 • Nekastrovaní kocouři jsou obvykle agresivnější, takže se častěji zaplétají do potyček s jinými kočkami. Vystavují se tak riziku poranění a mohou se nakazit různými chorobami.
 • U nekastrovaných samiček se uvádí vyšší riziko vzniku rakoviny mléčných žláz přibližně ve věku 6 až 7 let. Pravidelně kontrolujte, zda kočka nemá v mamární oblasti bulky a pokud nějakou najdete, obraťte se na veterináře.
Cat being stroked

Kočky většinou nevykazují žádné fyzické příznaky březosti, dokud nedosáhnou druhého až třetího týdne gravidity.Pokud máte dojem, že vaše kočka by mohla být březí, co nejdříve vyhledejte veterináře, který vaše podezření potvrdí nebo vyvrátí. Níže uvádíme tipy, jak poznat příznaky březosti a na jaké symptomy se zaměřit: Jak poznáte, že je kočka březí

V některých případech je možné kočku kastrovat i v období březosti. Přeruší se tak stávající gravidita a zabrání se dalším březostem v budoucnu.

Váš veterinář vám poskytne více informací o možnosti kastrovat březí kočku, abyste se mohli odpovědně rozhodnout.

Rozhodnutí nechat kočku nebo kotě vykastrovat závisí na vašich osobních možnostech a preferencích. Než učiníte konečné rozhodnutí, zvažte prosím, co je nejlepší pro vás i vaši kočku.