Zapojení kočky do chodu domácnosti

Jistě se již nemůžete dočkat, až si novou kočku nebo nové kotě konečně přinesete domů. Před příchodem kočky do rodiny se budete muset postarat o řadu důležitých věcí.
Kočka ležící na křesle
Kočka ležící na křesle
Kočka ležící na křesle

Než přivedete kočku domů

Ať už se stane novým členem vaší rodiny dospělá kočka nebo kotě, opatření, která budete muset podniknout (zejména v administrativní oblasti), jsou v podstatě stejná. Zde je několik věcí, které byste měli zařídit, než si zvíře přivedete domů:

 • Pokud jste si ještě nevybrali veterináře, požádejte ostatní majitele koček v okolí, aby vám doporučili toho nejlepšího, a neprodleně u něj kočku zaregistrujte. Pro klid duše je dobré mít kočku zapsanou u veterináře co nejdříve (kočka může kdykoliv onemocnět a veterináře budete potřebovat také v případě kastrace).
 • Promluvte si s veterinářem o možnostech pojištění, které pokryje neočekávané veterinární výdaje.
 • Při první návštěvě se rovnou domluvte na tom, kdy kočka dostane mikročip, který slouží k trvalé identifikaci zvířete pro případ, že by se někdy ztratila.
Cat and kitten icon
Admin

Jakmile zařídíte potřebné administrativní kroky, je čas na trochu zábavy – takže hurá na nákupy! Budete potřebovat:

 • Bezpečnou přepravku na převážení kočky.
 • Dvě misky – jednu na krmivo, druhou na vodu. Dejte přednost snadno omyvatelným keramickým či skleněným miskám před kovovými miskami – některé kočky při jídle nebo pití ruší odlesky či stíny v misce. Misky musí být dostatečně velké, aby do nich kočka mohla strčit hlavu a jíst bez toho, že by se vousy dotýkala okrajů misky (některým kočkám to vadí).
 • Kočičí záchod a stelivo. Nejméně do doby, než se kočka v novém domově zabydlí, je vhodné používat stejný záchod a stelivo, jaké měla kočka u chovatele nebo v útulku – bude jí hned jasné, jak se záchod používá!
 • Místo na spaní – řada koček dává přednost útulnému bezpečí pelíšků ve stylu iglú, nebo vyvýšeným místům (např. plošiny, které jsou součástí prolézaček v bytě).
 • Vybavení pro péči o srst, týká se zejména dlouhosrstých koček.
 • Škrabadlo vyrobené z kmene stromu nebo tyč omotaná sisalovým lanem. Škrábáním si kočka udržuje drápky – speciální škrabadlo také odvádí pozornost od nábytku a koberců.
 • Různé hračky. Kočky mají nejraději hry, na nichž se podílí jejich majitel – můžete před nimi třepotat a mávat nějakou měkkou hračkou, kterou může pronásledovat a na kterou může skákat. Ukojí tak bezpečným způsobem své přirozené lovecké pudy.
 • Strava. Měli byste používat stejné krmivo, jaké zvíře dostávalo u chovatele nebo v útulku, a to nejméně po dobu jednoho týdne. Pouze pokud dáváte přednost jinému krmivu nebo pro to existují zdravotní důvody, můžete po týdnu začít s pozvolným přechodem na jinou stravu.

Jak postupovat, když už máte kočku doma

Sláva, konečně nastal ten toužebně očekávaný okamžik – gratulujeme! I když se jedná o vzrušující moment, pokuste se zachovat chladnou hlavu. Kočka se u vás musí nejprve zabydlet a na to potřebuje klid. Zde je několik tipů, které vám pomohou zvládnout několik prvních dnů:

 • Kočce, která se zabydluje v novém domově, musíte pomoci, aby si vytvořila pevný denní režim. To vám zabere poměrně hodně času. Pokud je to možné, vezměte si na pár dní práci domů, anebo si vyberte dovolenou.
 • Připravte se na cestu domů. Při cestování autem může být kočka dezorientovaná a rozrušená, takže je vhodné nastříkat do přepravky uklidňující syntetický feromon. Přepravku položte ve voze na rovné a bezpečné místo nebo do prostoru pro nohy a zakryjte ji přikrývkou. Feromonový sprej, přítmí v přepravce a opatrný způsob jízdy by měly kočku uklidnit. Jakmile kočku vyzvednete, jeďte rovnou domů – teď rozhodně není vhodná chvíle na nákupy!
 • Po příjezdu domů postavte přepravku v klidné místnosti na podlahu, otevřete dvířka a nechte kočku, ať se sama rozhodne, kdy přepravku opustí.
 • Děti budou pochopitelně z nového přírůstku do rodiny rozrušené, jejich dovádění by však mohlo kočku vyděsit. To se týká i dalších zvířat, které s vámi sdílí domácnost. Než si kočka na nový domov trochu zvykne, měli byste na děti a zvířata dohlédnout.
 • Vybírání jména pro nové zvířátko je vždycky velká zábava. Jakmile máte jméno vybráno, používejte je při každé interakci s kočkou, aby si je rychle osvojila.
 • Kočka bude ze všeho toho vzrušení velmi unavená a bude si chtít brzy zdřímnout (to platí zejména pro koťata). Novému přírůstku do rodiny proto dejte pelíšek na teplé a klidné místo bez průvanu, kde si může odpočinout.
 • Kočičí záchod umístěte do klidné a snadno přístupné části místnosti, kde kočku nebude nic rušit. Záchod by neměl být blízko místa na spaní a krmení. Záchod kontrolujte nejméně dvakrát denně a ihned z něj odstraňujte pevné exkrementy i mokré stelivo. Nejméně jednou týdně všechno stelivo vysypte a celý záchod vydesinfikujte.
 • Dávejte kočce několikrát denně menší porci krmiva. Pomůže to vybudování pevného vztahu s vámi.
 • Zhruba 2–3 týdny byste kočku neměli pouštět ven, aby měla čas vás dostatečně poznat, zvyknout si na všechny pachy a zvuky v novém prostředí a prozkoumat každý milimetr nového domova. Pokud máte kotě, počkejte, dokud vám veterinář neřekne, že je již můžete pouštět ven.
 • Aby byla vaše kočka v bezpečí, nenechávejte otevřená okna ani dveře, jimiž by se mohla protáhnout ven. Kočka by měla začít chodit ven až v okamžiku, když už se na to cítí a i vy máte jistotu, že to zvládne. Pokud si nejste jistí, jestli již takový okamžik nastal, zeptejte se veterináře. Jistě vám rád poradí.
 • Mějte na paměti, že pro kočku bude všechno kolem nové, podnětné a vzrušující, což ji může zpočátku trochu zmáhat. Zpočátku bude poněkud zdrženlivá, měla by se však rychle zabydlet a zapojit se do rodinného života. Pokud se vám zdá, že ze své ulity nevylézá příliš dlouho, obraťte se na veterináře.
 • Jestliže jste si vzali kočku z útulku, zeptejte jeho pracovníků, čemu kočka dává přednost a co má ráda. Možná, že existuje něco, co by jí pomohlo, aby se u vás více cítila jako doma.

Chovatel, od něhož máte kotě, a zaměstnanci veterinární praxe, kterou navštěvujete, vám rádi poskytnou další informace o tom, jak o kotě pečovat, jaký je jeho zdravotní stav a jak mu pomoci zvyknout si na nový domov. A teď už konečně můžete začít svého chlupatého kamaráda důkladněji poznávat. Při společných hrách si užijete spoustu zábavy

Kitten exploring