Jak začlenit novou kočku mezi ostatní zvířata v domácnosti | Tipy týkající se koček

Je všeobecně známo, že kočky jsou velmi nezávislá zvířata, což je také jeden z důvodů, proč jsou skvělými domácími mazlíčky. To platí zejména pro ty z nás, kteří dávají přednost zvířatům, která nevyžadují neustálou péči.
undefined
undefined
undefined

Příchod kočky do domácnosti, kde žijí jiné kočky

Příchod kotěte do domácnosti, kde již žije dospělá kočka

Dobrá zpráva je, že dospělé kočky přijímají koťata nebo mladé kočky mnohem přátelštěji než jinou dospělou kočku. Pokud jsou obě zvířata kastrována, tím lépe (za předpokladu, že váš veterinář usoudí, že kotě je na kastraci již dost staré).

Kočka, kterou již máte doma, si musí zvyknout na pach svého nového společníka. Tato fáze by měla proběhnout ještě předtím, než přivedete kotě domů, nebo během několika prvních dnů společného soužití. Během prvního týdne kočkám vzájemně vyměňujte podestýlku z pelíšků. Pokud některou z koček nový pach rozčiluje nebo stresuje, snažte se ji uklidnit a spojte nový pach s nějakou pozitivní zkušeností – třeba s chutným pamlskem.

Jak začlenit novou kočku mezi ostatní zvířata v domácnosti | Tipy týkající se koček

Příchod dospělé kočky do domácnosti, kde již žije jiná dospělá kočka

Pokud hodláte přivést dospělou kočku do domácnosti, kde již žije jiná dospělá kočka, řiďte se následujícími tipy s cílem zajistit, aby seznámení obou koček proběhlo pro všechny zúčastněné co nejbezpečněji a nejpříjemněji:

 • Začněte tím, že kočky budete držet v oddělených prostorách. Nová kočka by měla pobývat v samostatné místnosti, kde se může prvních pár dní zabydlet. Měla by mít k dispozici vlastní krmení, teplé místo na spaní, misky na vodu a kočičí záchod.
 • Zatímco se nová kočka zabydluje v oddělené místnosti, začněte druhou kočku zvykat na její pach. Nechte ji očichat vaše ruce a oblečení. Jemně na ni mluvte a konejšivě ji hlaďte.
 • Použijte jeden či dva spreje se syntetickým feromonem a různě po domě zapojte rozptylovače feromonů, zejména v místnostech, kde kočky pobývají. Kočky se díky feromonům uvolní a budou lépe akceptovat přítomnost dalších koček.
 • Jakmile se zdá, že oběma kočkám již jejich pachy nevadí, můžete je nechat, ať vzájemně prozkoumají svá teritoria. Stále je však držte odděleně.
 • Pokud jste si jisti, že nová kočka se v teritoriu druhé kočky cítí uvolněně a naopak, můžete je začít seznamovat takříkajíc osobně. Jednu kočku držte v bezpečí ohrádky nebo přepravky ze síťoviny a druhou kočku nechte, ať podle svého uvážení přepravku několik minut zkoumá a očichává ji přes síťovinu. Kočka v přepravce je tak v bezpečí, a zavřená dvířka jí navíc brání v útěku. To poslední, co v tomto okamžiku potřebujete, je bláznivá kočičí honička! Připravte se na to, že kočky na sebe budou upřeně zírat a možná i syčet a hrbit hřbety. Jedná se o naprosto normální projevy chování, které odezní, takže na ně nijak nereagujte. Pokud však máte pocit, že na seznámení je příliš brzy a kočky se snaží vzájemně napadnout, oddělte je a zkuste to znovu později.
 • Toto "cvičení" by mělo proběhnout několikrát v různých místnostech, přičemž role kočky, která je v bezpečí přepravky, a role volně se pohybující kočky se musí střídat. Tento postup opakujte tak dlouho, dokud na sebe kočky nezačnou reagovat klidně.
 • V žádném případě kočky do kontaktu nenuťte. Nabídněte kočkám dostatek prostoru a klidových zón, kam se mohou uchýlit, když potřebují klid a ticho.

Pokud všechno půjde, jak má, stanou se z vašich koček velcí přátelé, kteří si spolu budou hrát a vzájemně si pečovat o srst. Buďte však trpěliví, takový vztah vzniká poměrně dlouho a nelze očekávat, že se nové kotě spřátelí s vaší stávající kočkou hned při prvním setkání.

Pokud to vypadá, že kočky se skutečně nesnášejí a jejich vztah se nezlepšuje, držte je odděleně a požádejte o další pokyny svého veterináře. Veterinář vám může doporučit specialistu na chování koček, který vám nabídne odbornou pomoc.

Při budování přátelského vztahu mezi kočkami platí obecně pravidlo dvou týdnů. Pokud jste výše popsanými činnostmi strávili dva týdny a pořád to vypadá, že osobnosti obou koček k sobě prostě nejdou, je na čase položit si otázku, zda by nová kočka nenašla šťastnější domov někde jinde než u vás. Pro obě zvířata by v takovém případě bylo lepší, pokud by se podařilo najít nové kočce takový domov, kde by ji laskavě uvítali všichni členové rodiny.

Two large eared cats sitting together

Příchod kočky do domácnosti, kde již žije pes

Fluffy white dog sitting in grass with white kitten

Příchod potenciálně nervózní kočky do domácnosti, kde žije popudlivý pes, je nutné v zájmu obou zvířat zorganizovat velmi obezřetně. Chcete-li se vyhnout třenicím, postupujte podle pokynů uvedených níže.

Příchod kočky nebo kotěte do domácnosti, kde již žije štěně

Při příchodu nové kočky do domácnosti, kde žije štěně, je důležitá především bezpečnost – jak psa, tak i kočky. Předrážděné štěně může kotěti velmi snadno ublížit a vystrašená kočka může štěněti způsobit vážná poranění svými drápky. Postupujte proto jen zvolna a soustřeďte se na potřeby obou zvířat – můžete tak položit základy krásného přátelství založeného na vzájemném respektu.

Příchod kočky nebo kotěte do domácnosti, kde již žije dospělý pes

I když je váš pes zvyklý na kočky a při příchodu nové kočky nebo kotěte nejspíš nehne brvou, je nutné v této situaci postupovat velmi obezřetně.

 • Hlavním cílem při příchodu nové kočky je zajistit, že se kočka i pes budou spolu cítit uvolněně. Začněte tím, že novou kočku zavřete v bytě do ohrádky, kam se pes nedostane, nebo do kočičí přepravky, a přivedete psa na vodítku.
 • Pokud je pes v klidu, odměňte jej. Pokud opakovaně štěká, je důležité, abyste vy zůstali v klidu.
 • Tento proces opakujte v různých místnostech a vždy zajistěte, aby se kočka i pes cítili bezpečně.
 • Jakmile vidíte, že obě zvířata jsou klidná a uvolněná, pusťte kočku z ohrádky či přepravky. Psa stále držte na vodítku.
 • Zůstaňte v klidu – zvířata dokážou váš stres vycítit – a nechte zvířata, aby se vzájemně prozkoumala. Nadále odměňujte bezproblémové a klidné chování. Tento postup opakujte v co nejvíce místnostech.
 • Dokud si nejste jisti, že zvířata spolu budou vycházet, dohlížejte na ně. Psa pusťte z vodítka jen tehdy, jste-li přesvědčeni, že nebude reagovat a nepokusí se kočku pronásledovat.
 • Zajistěte, aby kočka měla k dispozici pro psa nedostupné vyvýšené místo, kam může uniknout, když se nebude cítit bezpečně.
 • Pokud máte více psů, seznamujte s nimi kočku postupně (tj. vždy pouze s jedním z nich).
 • Ujistěte se, že pes nemá přístup ke kočičímu záchodu. Není to příjemné pomyšlení, ale psi mají sklon požírat výkaly!
 • Kočky a psi by měli být krmeni zvlášť. Oba druhy potřebují při krmení klid. Buď jim můžete podávat krmivo v různých místnostech, anebo kočka může dostávat svůj příděl na vyvýšeném místě, kam se pes nedostane.
 • Postarejte se, aby měla kočka hodně příležitostí honit se za pohybujícími se hračkami a aby na ně mohla číhat a skákat. Vašemu psovi se nejspíš nebude líbit, pokud si kočka z nedostatku takových příležitostí bude chtít hrát s jeho ocasem.

Při příchodu nové kočky do domácnosti, kde již žije pes nebo jiná kočka, je především nutné dbát na bezpečnost. Pokud je pes v přítomnosti kočky trvale podrážděný nebo agresivní (nebo je-li podrážděná či agresivní kočka), promluvte si s veterinářem o možnosti konzultace se specialistou v oboru chování zvířat.

I když kočky a psi mohou být velcí přátelé, a jejich soužití může být poměrně spokojené i v případě, že přáteli nejsou, některá zvířata je nutné držet od koček dál. Před kočkami musíte za všech okolností chránit všechny plazy a také malé hlodavce jako jsou králíci, morčata, myši, krysy, pískomilové a činčily.