JSOU KOČKY ŽIJÍCÍ V BYTĚ ČI DOMĚ MÉNĚ ŠŤASTNÉ NEŽ KOČKY ŽIJÍCÍ VENKU?

Ooops!
Page not found

Felix can’t seem to find the page
you’re looking for.

Error Code: 404

indoor

JSOU KOČKY ŽIJÍCÍ V BYTĚ ČI DOMĚ MÉNĚ ŠŤASTNÉ NEŽ KOČKY ŽIJÍCÍ VENKU?

Kočky se mohou spokojeně přizpůsobit životu v bytě či domě, pokud dokážete uspokojit specifické potřeby spojené s tímto stylem života.

​Když vidíte svou kočku, jak se dívá oknem ven, nemůžete si pomoci, ale říkáte si, že lépe by jí bylo, kdyby si hrála v zelené trávě. Ale dát kočce svobodu venku není vždy možné. Znamená tedy život doma, že je nešťastná?c
Je pravda, že život v uzavřeném prostředí omezuje její životní prostor a stimulaci. Kvůli menší fyzické aktivitě věnuje více času odpočinku, péči o srst a jídlu. Nedostatek stimulace může způsobovat nudu nebo úzkost, zatímco fyzická nečinnost snižuje její spotřebu energie – zpomaluje se jí trávení a riziko obezity se zvyšuje až o 40 %. A jelikož roční období na ni mají menší vliv, líná nepřetržitě, spíše než v několika fázích. To znamená, že při péči o svůj kožíšek může spolykat velké množství srsti, takže se jí mohou v žaludku tvořit smotky chlupů.

​Jak ji doma udržet spokojenou


​Vytvořením interaktivního prostředí spolu s dostatečnou péčí a přiměřenou výživou jí lze doma poskytnout stejné výhody jako při životě venku. Nejprve jí vytvořte životní prostor napodobující život mimo domov. Nabídněte jí například přístup do různých výšek, různá místa k odpočinku a místo na krmení dostatečně vzdálené od jejího záchodku.

Dále ji nezapomínejte podněcovat k činnosti. Hrajte s ní hry a nechte jí činnost na dobu, kdy jste pryč, například hračku, která během hry dávkuje méně kalorické granule. Nápady na hračky a hry najdete v článku „Jaké hračky jsou pro moji kočku nejlepší?“ nebo „Kočičí hry jako pomoc při úpravě hmotnosti“. A konečně, mějte její srst pod kontrolou díky pravidelnému kartáčování a stravě bohaté na vlákninu, která pomáhá snižovat tvorbu smotků chlupů.

​Ve 43 % případů musí být ucpání střev způsobené smotkem chlupů řešeno chirurgicky.
​Pokud kočka nemůže okusovat trávu, nechte ji jíst šantu kočičí. Nejen, že si na ní pochutná, ale pomůže jí to vydávit chlupy spolknuté při čištění srsti.
show on bifensis
Off

PROČ MOJE KOČKA NESNÍ VŠECHNO KRMIVO NAJEDNOU?

Ooops!
Page not found

Felix can’t seem to find the page
you’re looking for.

Error Code: 404

krmen

PROČ MOJE KOČKA NESNÍ VŠECHNO KRMIVO NAJEDNOU?

Na rozdíl od našich tří hlavních jídel za den kočky raději uždibují a rozdělují si příjem potravy do několika malých dávek.

​V divočině kočky loví malá zvířata, jako jsou hlodavci či ptáci. Každá kořist představuje nízký příjem energie, takže je nutné, aby kočky často lovily a více jedly, aby uspokojily své každodenní potřeby.

Proto je chování šelmy a jídlo u koček instinktivní a není spouštěno hladem. V důsledku toho vaše domácí kočka dává přednost několika malým jídlům v průběhu dne, než jedné velké porci. Když to necháte na ní, bude vaše kočka jíst instinktivně malé dávky v průměru 10 až 15 krát za den. Poskytnutí jí volně dostupného krmiva v tomto ohledu nejvíce odpovídá jejímu přirozenému chování.

​Kontrola množství krmiva


​Krmíte-li kočku dvakrát denně, bude pro ni obtížné, aby si regulovala příjem krmiva sama. Nedostatek krmiva může ve skutečnosti vést k duševnímu i citovému vypětí. Hlad může být zdrojem úzkosti a způsobí, že vaše kočka při každém jídle rychle sní veškerý obsah své misky. Trávení bude obtížné, a to může vést ke zvracení nebo průjmu, zatímco živiny se budou špatně vstřebávat. Musíte však dávat pozor a kontrolovat množství krmiva, které jí každý den dáváte, neboť krmení ad libitum je první příčinou obezity koček.

Můžete jí pomoci lépe kontrolovat příjem potravy tím, že jí rozdělíte denní dávku do několika malých porcí rozložených na 24 hodin. Nejjednodušší může být použít automatický dávkovač krmiva nebo interaktivní dávkovač, se kterým si může i hrát.

​Pokud nemáte automatický dávkovač a vaše kočka má tendenci zhltnout všechno krmivo naráz, raději jí místo toho dávejte několik malých porcí krmiva ve stanovený čas.
​240 kalorií. To je základní denní potřeba energie pro dospělou kočku vážící 4 kg. Přesný poměr je ve skutečnosti 60 kalorií na kilogram.
show on bifensis
Off

KOČKA A DEHYDRATACE

Ooops!
Page not found

Felix can’t seem to find the page
you’re looking for.

Error Code: 404

dehydratace

KOČKA A DEHYDRATACE

Vzhledem k původu kočičích druhů kočky příliš nepijí a mají sklon k dehydrataci. Dehydratace nastává tehdy, když kočka ztratí příliš mnoho vody z těla spolu s elektrolyty, které jsou životně důležité pro její tělesné funkce. I když se zdá bezvýznamná, dehydratace, pokud se neléčí, může způsobit závažné zdravotní problémy.

​Důležitou součástí vlastnictví kočky je schopnost rozpoznat známky toho, že vaše kočka je dehydratovaná. K příznakům dehydratace patří letargie, odmítání krmiva, lapání po dechu, zapadlé oči a suché, lepkavé dásně.

Dobrým testem, když chcete zjistit, jestli je vaše kočka dehydrovaná, je tvorba „kožní řasy“. Dvěma prsty jí chytněte kůži v oblasti ramen a jemně ji vytáhněte nahoru – pokud je dostatečně hydratovaná, měla by se kůže okamžitě vrátit zpět do normální polohy. Pokud je dehydratovaná, bude se kůže vracet do normální polohy pomaleji, zatímco pokud kůže zůstane vytažená ve tvaru řasy i poté, co ji pustíte, znamená to, že je nebezpečně dehydratovaná a musíte ihned navštívit veterináře.

Někdy však mohou být příznaky obtížněji zjistitelné, zejména v případě, že má vaše kočka nadváhu nebo podváhu. V případě jakýchkoliv pochybností navštivte pro jistotu veterináře. Zejména proto, že příčinou dehydratace je často jiný základní problém.

​Zajištění pitného režimu


V situacích, kdy kočka zvrací nebo má průjem, pravděpodobně ztratila velké množství tekutin a může jí hrozit dehydratace. Je-li schopná pít, umístěte ji na chladné, tiché místo s čerstvou vodou. Pokud pít schopná není, navštivte veterináře, protože může potřebovat infuzi, aby se zabránilo vážné dehydrataci.

I přesto, že je vaše kočka ve skvělé kondici, mohla by být stále ohrožena dehydratací, pokud se nebudete mít na pozoru. Vždy zajistěte, aby měla k dispozici čerstvou, čistou vodu a denně jí umývejte misky. Rovněž jí zkuste poskytnout více zdrojů vody po celém domě.

Některé kočky mají citlivé vousky, proto jí zkuste nabídnout širší misku nebo kočičí vodní fontánu. Řada koček má raději tekoucí vodou než vodu v misce. Fontána může být dobrý nápad, pokud je kočka v pití zdrženlivá.

A na závěr, pokud málo pije a jí suché krmivo (jež obsahuje malé množství vody a nemůže poskytnout hydrataci, kterou její tělo potřebuje), zajistěte jí dostatečnou hydrataci, zejména během horkých období, kdy její tělo ztrácí velké množství vody. Zároveň se postarejte, aby vždy měla k dispozici misku s čerstvou pitnou vodou. A pokud se vám zdá, že vaše kočka není správně hydratovaná, můžete ji k pití přimět tím, že jí do vody přidáte šťávu z masa.

​10 let a více. Některé kočky jsou ohroženy dehydratací více než jiné, například starší kočky, kočky starající se o koťata nebo kočky trpící cukrovkou.
​Na cestě. Při cestování s kočkou je důležité, aby měla neustálý přístup k vodě, zejména po cestě letadlem, nebo pokud trpí zvracením při cestování.
show on bifensis
Off
Subscribe to