Nejčastější dotazy týkající se kastrace psů a fen

Po příchodu maličkého rozkošného chlupáčka do rodiny si užijete spoustu zábavy. Když štěně poprvé učíte, aby si na povel sedlo, a šimráte je přitom na bříšku, pravděpodobně vám vůbec nepřijde na mysl, že bude mít jednou také vlastní štěňata.
Retrívr se majitelem venku
Retrívr se majitelem venku
Retrívr se majitelem venku
Chocolate Labrador outside

Kastrace je běžná rutinní operace, během níž jsou psovi či feně odstraněny reprodukční orgány. Psům se odstraňují varlata, fenám vaječníky, případně děloha.

Dog blue

U samců se jedná o velmi jednoduchou operaci, která může být o něco invazivnější, pokud pes nemá sestouplá varlata. Pokud psovi varlata nesestoupnou do věku 6-12 měsíců věku, je možné jej kastrovat abdominální operací, jako se to dělá u fen

Dog purple

U fen je kastrace invazivnější než u psů a provádí se řezem v břišní oblasti. Kastraci lze na požádání provést i laparoskopicky – zvíře se zotavuje kratší dobu, operace je však dražší.

Tento rutinní zákrok může předejít zdravotním potížím vašeho psa v budoucnu a také pro vás znamená do budoucna méně starostí.

Pokud uvažujete o kastraci vašeho psa, promluvte si co nejdříve s veterinářem, který vám odpoví na jakékoliv dotazy týkající se např. vedlejších účinků, nákladů na kastraci apod.

Kastrace je velmi jednoduchý zákrok, během něhož zvíře necítí žádnou bolest, neboť se provádí v anestézii.

Veterinář může kastraci provést na požádání také laparoskopicky. Jedná se o méně invazivní metodu, při níž se odstraňují pouze vaječníky, což zmírňuje pooperační bolesti a zkracuje dobu rekonvalescence.

Po zákroku dá veterinář zvířeti injekci analgetika, aby v pooperačním období příliš netrpělo. Veterinář by vám měl dát také protizánětlivé léky a analgetika, které můžete psovi dávat během rekonvalescence v domácím prostředí.

Jelikož u samců je kastrace méně invazivní, podávají se jim léky pouze po dobu jednoho dne. Samice by měly dostávat léky po dobu tří dnů, aby se zotavily co možná nejrychleji a s co nejmenšími bolestmi.

Kastrace má pro zvíře řadu výhod. Jedná se například o nižší riziko vzniku onemocnění nebo méně problémů s chováním – výhody kastrace se liší podle pohlaví zvířete.

Benefits of neutering a male dog

Výhody kastrace u fen

 • Nižší riziko vzniku rakoviny mléčné žlázy.
 • Prevence rakoviny dělohy a vaječníků a infekcí dělohy, které mohou ohrožovat život zvířete.
 • Vyloučení možnosti neplánovaného zabřeznutí.
Benefits of spaying a bitch

Výhody kastrace u samců

 • Prevence rakoviny varlat a nižší riziko rakoviny prostaty a infekcí.
 • Nižší riziko vzniku nádorů a kýly v oblasti konečníku, které jsou běžné u starších nekastrovaných psů.
 • Potlačení agresivního chování, což snižuje riziko, že se pes zraní ve rvačce s jinými zvířaty.
 • Pes nebude vyhledávat hárající feny a tudíž se nebude toulat.
 • Méně nepříjemných projevů chování jako je značkování území nebo sexuální zájem o předměty či lidi.

Psi obou pohlaví pohlavně dozrávají přibližně ve věku 6-7 měsíců, u jednotlivých plemen se tato věková hranice může mírně lišit. Chcete-li u feny předejít neplánovanému zabřeznutí, je vhodné nechat ji vykastrovat ještě před dosažením tohoto věku.

Někteří veterináři jsou přesvědčeni, že by fena měla být před kastrací alespoň jednou v říji. To je trochu problematické vzhledem k tomu, že feny mohou být kastrovány až 3 měsíce od konce říje – po tuto dobu je tudíž nutné feny velmi pečlivě hlídat.

Výhody spojené s kastrací jsou s přibývajícím věkem, kdy je operace provedena, méně výrazné. Kastraci je proto lepší provést co nejdříve.

V prvé řadě si musíte domluvit návštěvu u veterináře. Veterinář vás pravděpodobně požádá, abyste psa ještě před operací přivedli na předanestetické vyšetření.

Veterinář vás upozorní, abyste večer před anestézií psa nekrmili. Vodu psovi dejte jako vždy, ráno však misku s vodou schovejte, aby již před operací nic nepil.

Veterinář vás nejspíš požádá, abyste psa přivedli ráno a později téhož dne si jej budete moci vyzvednout.

Orange computer

Pokud chcete nechat psa kastrovat, ale nemůžete si to z finančních důvodů dovolit, obraťte se na městský úřad, vašeho veterináře či místní útulek. Některá města v České Republice přispívají na kastraci psů občanům, kteří ve městě žijí. Někteří veterináři kastrují psy za velice malý finanční obnos, pokud si chovatel jinak operaci nemůže dovolit.

Po kastraci je zvíře spavější, jeho stav by se nicméně měl velmi rychle normalizovat a měla by se mu také vrátit jeho obvyklá živost. Průběh rekonvalescence se liší podle pohlaví, neboť operace u samců a samiček se provádí odlišným způsobem. Níže uvádíme několik tipů, jak můžete svému čtyřnohému příteli ulehčit rekonvalescenci po kastraci.

Female dogs

Feny po kastraci

 • První noc po kastraci buďte svému psu pro jistotu nablízku.
 • Působením anestetik může být fena poněkud dezorientovaná, takže může kňučet nebo naříkat. Není se čeho obávat, pokud však kňučí delší dobu, zavolejte veterináři.
 • Několik krmení po operaci feně dávejte dietní stravu, jelikož může mít podrážděný žaludek.
 • Veterinář vám dá léky, které feně pomohou při rekonvalescenci. Mohou to být analgetika, antibiotika a protizánětlivé léky.
 • Veterinář vás objedná na dvě kontrolní vyšetření tři a deset dnů po operaci s cílem ověřit, že se fena řádně zotavuje.
 • Pokud jste si nevyžádali provedení laparoskopické kastrace, bude mít fena poměrně dlouhou operační ránu. Pravidelně ránu kontrolujte a sledujte, zda se správně hojí. Pokud máte dojem, že se rána horší, obraťte se na veterináře.
 • Aby si fena nelízala a neškrábala ránu, musí až 10 dnů po operaci nosit ochranný límec. Jestliže je pro ni límec příliš nepohodlný, můžete jí obléci nějaké staré tričko.
 • Aby si fena nepotrhala stehy a rána se dobře hojila, nedovolte jí skákat a venčete ji na vodítku, dokud veterinář při kontrole po deseti dnech nepotvrdí, že je zcela v pořádku.
 • Jestliže byla při šití rány použita nevstřebatelná chirurgická nit, veterinář vás objedná na vytažení stehů. Obvykle se stehy vytahují 7-10 dnů po operaci.
Male dogs

Samci po kastraci

 • První noc po kastraci buďte svému psu pro jistotu nablízku.
 • Při probouzení z anestézie může pes kňučet. Nemějte obavy, je to pravděpodobně zapříčiněno tím, že neví, co se s ním děje. Pokud kňučení neustává, obraťte se na veterináře.
 • Někteří psi mívají v reakci na anestetika zažívací potíže. Několik krmení po operaci proto psovi dávejte dietní stravu.
 • V rámci pooperační péče podávejte psovi léky, které vám předepsal veterinář. Mohou to být analgetika, antibiotika a protizánětlivé léky.
 • Veterinář vás objedná na dvě kontrolní vyšetření tři a deset dnů po operaci.
 • Den po operaci už můžete psa venčit. Dokud však veterinář při kontrole po deseti dnech nepotvrdí, že je zcela v pořádku, venčete ho na vodítku.
 • Aby si pes nelízal a neškrábal ránu, musí až 10 dnů po operaci nosit ochranný límec. Pokud jej límec dráždí, můžete mu obléci nějaké staré tričko – mohlo by pro něj být pohodlnější.
Weight gain

Přírůstek váhy

Kastrace někdy souvisí s přírůstkem váhy, i když samotná operace není příčinou. Hormonální změny způsobené kastrací nicméně vedou ke snížení přirozené touhy zvířat toulat se s cílem najít sexuálního partnera. Jelikož se v důsledku toho méně pohybují, mohou přibrat.

Pomozte psovi s udržením optimální váhy – dopřejte mu pravidelný pohyb a snižte příjem kalorií (podávejte mu menší porce krmiva). Další informace najdete v našich pokynech s názvem Co dělat, aby byl váš pes zdravý a v dobré kondici. Psovi můžete také začít dávat nízkokalorické krmivo. Řešením může být jedna z našich dietních značek .

Pokud psa kastrovat nenecháte, může to mít několik nepříjemných důsledků, které se u fen a u psů liší. Předtím, než se rozhodnete od kastrace upustit, důkladně zvažte následující argumenty.

Disadvantages of an un-neutered male dog

Nekastrovaní samci

 • Existuje vyšší pravděpodobnost, že se pes bude toulat s cílem najít sexuální partnerku.
 • Bude agresivnější a je pravděpodobnější, že se zaplete do rvaček s ostatními psy.
 • Bude vykazovat projevy dominance, jako je močení či kálení, s cílem vymezit si vlastní teritorium.
Disadvantages of an un-spayed bitch

Nekastrované feny

 • Každých 8 měsíců je fena v říji, trvající až 3 týdny. V tomto období budete muset fenu bedlivě chránit před roztouženými psy z okolí.
 • Během hárání fena menstruuje a vydává velmi nepříjemný zápach.
 • Fena může zabřeznout. Péče o štěňata může být finančně náročná. I když máte v plánu štěňata prodat, pravděpodobně na tom nevyděláte. Odchov štěňat je nejlépe nechat na profesionálních chovatelích.

Feny většinou až do pozdějších stádií březosti nevykazují žádné fyzické příznaky gravidity. Více informací o příznacích březosti najdete na této naší stránce: Rozpoznávání příznaků březosti u fen.

Pokud si myslíte, že fena by mohla být březí, co nejdříve vyhledejte veterináře, který vaše podezření potvrdí nebo vyvrátí. V některých případech je možné fenu kastrovat i když je březí, což přeruší její graviditu a zabrání dalším březostem v budoucnu.

Veterinář vám poskytne více informací o možnosti kastrovat březí fenu, tak abyste se mohli zodpovědně rozhodnout.

Rozhodnutí nechat fenu vykastrovat závisí na vašich osobních možnostech a preferencích. Než učiníte konečné rozhodnutí, uvažte prosím, co je nejlepší pro vás i vaši fenu. Pokud máte další otázky týkající se kastrace vašeho psa, promluvte si s veterinářem.